Cenaze Namazları Kılınmayan Kimseler Var mıdır?

26
0
Paylaş
Cenaze Namazları

Bazı büyük günahları işleyen kimselerin cenazeleri yıkanmadığı gibi, cenaze namazları da kılınmaz. Bunların cenazelerinin yıkanmayıp namazlarının kılınmaması, imandan çıktıkları, İslâm’dan mahrum kaldıkları için değildir. Böyle günahlara girilmemesinin ikaz ve tenbihi içindir. Aynı zamanda da işlediği o büyük günah ve hatânın dünyevî bir cezası olsun diyedir. Bu büyük günah sahipleri şunlardır:

Kimlerin Cenaze Namazı Kılınmaz?

1 – Kâtiü’t-tarîklar: Yani, yol kesip adam soyan eşkıyalar, mesken ve iş yeri basıp soygun yapan anarşistler… Bunlar, İslâm’ın hiçbir zaman müsaade ve müsâmaha etmediği gasp suçu işlemiş, âmmenin huzur ve yaşama hakkını gasbetmiş kimselerdir. Şayet bu eşkiyalık ve anarşistlikten vazgeçip tevbe-istiğfar etmezlerse, namazları kılınmadan defnedilirler.

2- Ana-babasını öldüren nankör evladlar: Ana-babasının kendisi için katlandığı fedakârlık ve yaptığı hizmetlere karşılık onları kasden ve zulmen öldürmekle mukabele eden nankör evlâdların da, cenaze namazları kılınmadan defnedilir, ayrıca da öldürmüş olduğu ana veya babasının mirasından da mahrum bırakılır.

3- Boğmak suretiyle birden fazla adam öldürenler: Bunların da cenaze namazları kılınmaz. Zira haksız yere boğmak suretiyle adam öldürmek, hunharlık ve vahşetin en dehşetlisidir.

4- Meşrû İslâm Devletine haksız yere baş kaldırıp isyan edenler: Bunlar devlet otoritesini yıkarak âsâyişi bozmak ve idareyi İslâm’dan uzaklaştırmak için isyana başlıyan âsîlerdir. Hattâ böyle âsilerle, yol kesip baskın yapan eşkıya ve anarşistler, eğer çarpışma esnasında öldürülürlerse, cenazeleri yıkanmaz da. Bu iki kısmın cenazesi yıkanmadan açılan mezara itilir, ibret olsun diye cenaze namazları kılınmadığı gibi, yıkanması da terkedilir. Ancak bu saydıklarımızın hepsi de tevbe-istiğfar edip yaptıklarından pişman olurlarsa, tevbeleri samimî sayılarak öldüklerinde namazları kılınır, gerisi Allah’a havale edilir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

İNTİHAR EDENİN CENAZE NAMAZI KILINIR MI?

CENAZE NAMAZI NEDEN KILINIR? NASIL KILINIR?

NAMAZI KILINMAYACAK OLANLARIN CENAZE NAMAZINI KILMAK GÜNAH MI?

VEFAT EDEN EŞİN CENAZESİ GÖRÜLEBİLİR Mİ?

KADININ CENAZESİNİ KİM YIKAYABİLİR?

Paylaş

Bir yorum yaz