Cemaatler ve tarikatlar İslam’da gerekli olan müesseseler midir?

Paylaş

Değerli kardeşimiz,

Dünyadaki birlik ve beraberlikleri bir gözden geçirelim. İnsanın her tarafı göz olsa faydasız olur. Farklı farklı uzuvlar bir araya gelmiş ve hayat denen mu’cize ortaya çıkmıştır. Şimdi göz dese: “Gelin hep benim gibi olun.” Bu söz hem zarardır, hem de imkânsızdır. O halde bütün organların “Hedefimiz bir olsun. Herkes kendi gücü nisbetinde vücuduna ve hayatının devamına hizmet edelim.” demesi en uygunudur.

Ayrıca toplumdaki farklı meslekler; ordudaki hava, kara, deniz gibi farklılıklarla aynı şekilde değerlendirilebilir.

Cemaat, tarikat, mezhep farklılıkları da bunun gibi düşünülebilir. Hepsi vücudun farklı azaları gibidir. Ama tek amaçları olmalı: “Allah rızası için şu insanlığa hizmet etmek.” Hedef bir olunca isimlerin farklı olması önemli değildir.

Diğer önemli bir husus da birbirimizi tenkit etmek meselesi. Hani sorsanız birisine: “Dünyanın en iyi annesi kimdir?” Şüphesiz “Benim annem.” diyecektir. Kendine göre bu cevapta haklıdır. Ama bu cevap dünyada başka annelerin güzel olmadığı manasına gelmez.

Bize de “En güzel meslek, meşrep ve mezhep hangisidir?” diye sorulsa, “En güzel benimkidir.” diyebiliriz. Diğerleri de böyle düşünebilir. O zaman aradaki ayrılıklar düşmanlıklar kalkar.

Cemaatler toplumun manevi hayatını devam ettirmeye çalışan uzuvlar gibidir. Hedefleri bir olduğu müddetçe, bu vazife taksiminden inşallah Allah’ın rızası çıkacaktır

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca konuyla alakalı olabilecek videomuzu izleyebilirsin 🙂

Paylaş

Bir yorum yaz