Çavdar Unu İle Saç Yıkamak Günah mı?

117
0
Paylaş
çavdar unu

Çavdar unu ile saç yıkanabilir. Uzmanların tavsiyesi sebebiyle yapılıyorsa ve yıkayan bundan fayda görüyorsa, çavdar ununun bu yolda sarfı sebebiyle ona muhtaç olanlar zarar görmüyorlarsa, sakıncası olmaz.

Peygamberimiz Çavdar Unu İle Saçlarına Bakım Yapmış mıdır?

Peygamberimiz çavdar unu ile saçlarına bakım yapmıştır diye bir bilgiye ulaşamadık. Saç bakımı olarak Peygamber Efendimiz (asm), saç boyası kullanmamışlar; ancak başlarını zaman zaman zeytinyağı ile yağlamışlardır. Yağı başlarına sürdükten sonra, sarıklarına bulaşmaması için, sarığın altına bir tülbend koyarlardı. Bu tülbend, yağın fazlasını emer ve sarıklarını yağlanmaktan korurdu.

İbn Sa’d’ın kaydettiği bir vesikadan anlaşıldığına göre, Hz. Peygamber, başlarını, sidr ağacı yaprağının kaynatılmasıyla elde edilen bir karışımla yıkardı. Müminlerin annesi Ümmü Seleme (ra) başta olmak üzere, ashab-ı kiramdan pek çoğu, Hz. Peygamber’in mübarek saçlarını ve sakal-ı şeriflerinin kıllarını, teberrüken saklamışlardır.  Bunların, bir kutsal miras ciddiyetiyle, nesilden nesile intikal ettiğini de biliyoruz. Bizler için en güzel kaynak peygamberimizin sünnetleri olmalıdır.

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Saç Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular:

KENDİ SAÇIMI PERUK YAPIP TAKMAM CAİZ Mİ?

SAÇ BOYASI GUSLE ENGEL Mİ?

SAÇ EKTİRMEK CAİZ MİDİR? SAÇ EKİMİ ABDEST VE GUSLE ENGEL OLUR MU?

EŞİ İSTERSE BİR HANIM SAÇINI KESEBİLİR Mİ?

BAYANLARIN SAÇLARINI KESTİRMELERİNİN HÜKMÜ NEDİR?

Paylaş

Bir yorum yaz