Camilerin Altında Tuvalet Yapılabilir mi?

24
0
Paylaş

İnananlar için önemli olan ve ilâhi rahmetin de bolca indiği kutsal yerler sayılan mescid ve camilerin damında küçük, bü­yük abdest bozmak veya cinsel yaklaşmada bulunmak mekruhtur. Ancak içinde mescidi de bulunan bir evin damında belirtilen şeyleri yapmakta bir sakınca görülmemiştir.

Günümüzde bazı apartman katlarının mescid olarak kul­lanılması bu ikinci şıkka girer. Yani ev içinde mescid hükmünde sa­yılır. Bu bakımdan mescidin üstündeki dairelerde hamam ve tuva­letin bulunmasında bir kerahet görülmemiştir (Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/371-372).

Camilerin altında tuvalet yapmak caiz olsa da başka bir yerde yapılması daha uygun olur.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

MAİDE SURESİ 67. AYETTE ALLAH PEYGAMBERİMİZİN KORUMA ALTINDA OLACAĞINI SÖYLÜYOR; ANCAK UHUD HARBİNDE PEYGAMBERİMİZ’İN DİŞİ KIRILMIŞTIR. BU DURUMU AÇIKLAR MISINIZ?

İMAM NİKAHLI EŞİM BAŞKASIYLAN KAÇTI, ONLARIN ÖLDÜRÜLMESİ DİNEN HELAL MİDİR? BİR KADIN, İMAM NİKAHLI EŞİNİ BIRAKIP BAŞKA BİR ERKEKLE NİKAHLANABİLİR Mİ?

NEDEN İSLAMIN İLK 150 YILINDAKİ CAMİLER KIBLE OLARAK KABEYİ DEĞİL, PETRA DİYE BİR ŞEHRİ GÖSTERİR?

İSRA SURESİ 73. VE 75. AYETLER ARASINDA, ALLAH NEDEN PEYGAMBER EFENDİMİZİ ŞİDDETLİ BİR ŞEKİLDE UYARMIŞTIR? PEYGAMBER EFENDİMİZ KÜFRE Mİ MEYLETMİŞTİR?

BAZILARI KÂBE’NİN ASLINDA MEKKE’DE DEĞİL DE PETRA ANTİK KENTİNDE OLDUĞUNU SAVUNUYORLAR VE “İSLAMİYET’İN İLK 150 YILINDAKİ CAMİLER KIBLE OLARAK PETRA DİYE BİR ŞEHRİ GÖSTERİR” DİYORLAR, BU KONUDA BİZİ AYDINLATIR MISINIZ?

Paylaş

Bir yorum yaz