Cami minarelerinde hangi tür seslenmeler caizdir?

Paylaş

Camilerin ve cami minarelerinde ki asıl maksat, oralarda Allah’ın isminin anılması ve Allah’a ibadet edilmesidir. Minareler de bu camilerin bir parçasıdır. Değişik bölge ve kültürlerde birbirinden farklı biçimlerde olmakla birlikte, camilerin ve minarelerin mimari üslup ve tezyinatına önem vermek, İslam sanat ve medeniyetinin bir gereğidir. Bu itibarla camilerin asıl işlevini unutturacak derecede lüks ve israfa kaçmadan tezyininde/süslenmesinde bir sakınca olmaz.

Camiler Allah’ı anmak için kurulmuş yapılardır. (Nur, 24/36-37).

Kuruluş amacına aykırı olan şeylerin camide icra edilmesi doğru değildir. Hz Peygamber (asm) de camide kayıp ilanı yapmayı yasaklamıştır. Bu yüzden cami içinde kayıp ilanı yapmak caiz değildir.

Cami minarelerinde yapılan duyurulara gelince; minarelerde bulunan hoparlörlerden yalnızca ezan ve sala okunması gerekir. Diyanet İşleri Başkanlığımız mevzuatında, millî güvenliğin icap ettirdiği durumlar ile yangın, deprem, sel felaketi gibi olağanüstü durumlar hariç olmak üzere cami hoparlörleri, ezan ve gerektiğinde sala dışında kullanılmayacağı belirtilmiştir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

CAMİDE ÇOCUKLARIN OYUN OYNAMASI CAİZ MİDİR?

FETİH SURESİNİN 27. AYETİ GELECEKTEN HABER VEREN BİR AYET MİDİR?

KENDİSİNE TALEP GELMEDEN BİR MAKAMA TALİP OLMAK HARAM MIDIR?

CAMİ, CEMAAT VE TARİKATLAR AYNI ŞEYLER MİDİR?

CAMİ VE MESCİD YAPTIRMANIN SEVABI NEDİR?

Paylaş

Bir yorum yaz