Bu dünyada kılmadığımız namazları öteki dünyada kızgın saç üzerinde mi kılacağız?

100
0
Paylaş

Değerli kardeşimiz,

Bazı rivayetlerde, her organın kendine mahsus bir mükâfatı veya bir mücazatı/cezasının var olduğu ifade edilmiştir. Mesela, oruç tutanlar aç- susuz kaldığı için cennetin “Reyyan=susuzluğu gideren” adlı kapısından girecekler. Bu ise, “el-cezau min cinsi’l-amel = karşılıklar/ceza ve mükâfatlar, yapılan işin cinsine uygun olur” kuralını gösterir. İşte bu kurala göre, aç ve susuz kalmamak için dünyada oruç tutmayanlar, kıyamet gününün o sıcaklığı altında aç ve susuz bırakılarak cezalarının bir kısmını böyle çekmiş olacaklar. Ancak Allah dilerse bunu affeder ve ceza vermez. Bu onun bir lütfu olur. Bu ayrı bir konudur.

Namaz kılmayanlar için de -eğer affedilmezlerse- benzer bir durum olabilir ve kıyamet günü kızgın sac üzerinde ceza verilebilir. Ancak kaynaklarda böyle bir hadis rivayetine rastlayamadık.

Bununla beraber, soruda geçen tarzda bir ayet veya hadis olmasa bile, gerek ayetler gerekse sahih hadisler namazı terk etmenin büyük bir günah olduğu ve affedilmediği takdirde cezasının ağır olacağı bilinmektedir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin 🙂

Paylaş

Bir yorum yaz