Bir Şeye “Helal Olsun” Demek Kafir Yapar mı?

Paylaş
Bir Şeye Helal Olsun Demek Kafir Yapar mı?

Bir şeye “helal olsun” demek kişiyi kafir olmaz. Çünkü Allah’ın haram kıldığı bir şeye helal demiyorsunuz ki kafir olasınız.Halk arasında, “çok iyi oldu, aferin” anlamında olan helal kelimesiyle, “Allah’ın helal kılması” farklı şeylerdir.

Bir Şeye “Helal Olsun” Denir mi?

Temelde bir şeye “helal olsun” söyleyen kafir olmaz. Ancak konuştuklarımıza dikkat etmek, her zaman iyidir.Küfrü gerektirecek şeye inanan kişi kafir olur. Ancak ağzından küfrü gerektirecek bir söz çıkan kişiye kafir olur denilmez. Çünkü bazen söz küfür olsa da söyleyeni kafir yapmaz. O sözü söylemesi küfründen değil cehaletinden kaynaklanabilir.

Küfür ve iman kalbe ait şeylerdir. Elfaz-ı küfürden bir söz kullanan kimse kalben imanı terk etmemişse, sırf bu sözü kullanmaktan dolayı imanı gitmiş olmaz.

Helal Olsun Veya Benzeri Sözler Elfaz-ı Küfür Olur mu?

Bir mümini küfre düşüren sözler üçe ayrılır. Bunları: istihza; dinin esaslarından birini alaya almak; istihfâf; inanılması gereken ve zarurat-ı diniyye denilen prensipleri küçümsemek, hafife almak: bir islâmi hükmü açıkça inkâr etmek veya dince mukâddes olan şeylere küfretmek.

Küfür sözlerini (helal olsun) söylemenin dini açıdan tehlikeli olacağı ifade edilmiş ancak bu sözleri söyleyenlere kafir oldun denilmemiştir. Kötü sözlerden sakınmak için söylenen bu sözleri her söyleyene kafir demek de sakıncalıdır. Çünkü söz küfür görünse bile sahibini kafir yapmayabilir. Kalpten inkar etmedikçe kafir olunmaz. Bunu da bilemeyeceğimize göre her küfür sözü söyleyene de kafir denilmez.

Buna göre insanları küfür sözlerden sakındırmak için bu açıklamaları yapmalı, ama bu sözleri söyleyenlere de “sen kafir oldun” denilmemelidir. Bu tarz kesin yargıları söylerken dikkat etmeliyiz.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Helal Haram Hakkında İlginizi Çekebilecek Benzer Sorular:

BABANIN HARAM KAZANCI ÇOCUĞUNA HELAL MİDİR?

İNTERNET ORTAMINDA BİRİNCİ BAKIŞ HELAL İKİNCİSİ HARAM MI? KARŞIMIZA UYGUNSUZ REKLAMLAR ÇOK ÇIKABİLİYOR

HARAM PARANIN ZEKATI OLUR MU?

BİR KİMSENİN, HANIMININ SÜTÜNÜ İÇMESİ HARAM MIDIR, NİKAHINA ZARAR VERİR Mİ?

VANİLİN İÇİNDE ALKOL OLDUĞU SÖYLENİYOR; KULLANMAK HARAM MIDIR?

Paylaş

Bir yorum yaz