BigBang Teorisi ile İslam uyuşur mu?

Paylaş

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle bilmeliyiz ki, İslam bilimi destekler ancak bilimi yalnızca bir aracı olarak görür, bugünkü bilimi kutsallaştırma, hakikatlere bilim gözlüğüyle bakma durumları ne yazık ki insanları araçtan sapıp amaca yönlendirmeye götürmüştür. Hakiki bir mü’min ise bilimin bizlere verdiği yorumsuz bilgileri tefekkür penceresinden izler ve imanını artırmaya vesile kılar.
Bigbang teorisi hususuna gelecek olursak Bigbang bir teoridir, İslam bir hakikat. Evet BigBang ile evrenin durağan olmadığı, sürekli genişlediği anlaşılmıştır.

20. yüzyılda gelişen bilim ve teknoloji, materyalistlere zemin sağlayan durağan evren modeli gibi ilkel anlayışları kökünden yıkmıştır. 21. yüzyılın eşiğinde olduğumuz şu dönemde, evrenin bir başlangıcı olduğu, yok iken bir anda büyük bir patlamayla yaratıldığı modern fizik tarafından pek çok deney, gözlem ve hesapla ispatlanmış durumdadır.

Ayrıca, evrenin, materyalistlerin iddia ettikleri gibi sabit ve durağan olmadığı, tam tersine sürekli bir hareket ve değişim içinde olduğu, genişlediği saptanmıştır. Bugün bu gerçekler bütün bilim dünyası tarafından kabul edilmektedir.
Bu hususlarla İslam ile uyuştuğunu görsek de unutmamalıyız ki yaratılış yalnızca dünyanın başlangıcında olmamıştır, an be an yaratma faaliyeti devam etmektedir. Dünya’nın yoktan var olduğunu çok öncelere giderek anlamamıza gerek yoktur, bugün çevremizde gördüğümüz her şey O’nun yoktan var etmesine birer örnektir zaten.

Rabbim hakikatleri anlamamızı nasip eylesin.

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin 🙂

Paylaş

Bir yorum yaz