Berat Gecesi ‘nde bir yıllık kaderimiz mi yazılır?

101
0
Paylaş

Berat Gecesi; İnsanın kaderi dünyaya gelmeden önce levh-i mahfuzda yazılmıştır. Bazı alimlere göre, Berat Gecesi, emirlerin levh–i mahfuzdan istinsahına (kopyalanmasına) başlanır. Katip melekler bu geceden, gelecek senenin aynı gecesine kadar olacak olayları levh-i mahfuzdan yazar ve bu işler, Kadir Gecesi bitirilir.Rızıklarla alâkalı defter Mikail (as)’e; harpler, zelzeleler, yıldırımlar, ölümler ve çöküntülerle ilgili defter Cebrail (as)’e; amellerle alakalı defter, dünya göğünün sahibi ve büyük melek olan İsrafil (as)’e; musibetlere ait nüsha da Azrail (as)’e teslim olunur. (Canan, Kütüb–ü Sitte, III/287)

Rasûlulllah (asm):“Allah Tealâ tüm şeyleri Berat Gecesi ‘nde takdir eder. Kadir Gecesi gelince de bu şeyleri sahiplerine teslim eder.” (Fahrüddin Razi, Tefsirü’l Kebir, 23/293)buyurmuştur.

Berat Gecesi’nde eceller ve rızıklar; Kadir Gecesi’nde ise hayır, bereket ve selametle alakalı işler takdir edilir. Kadir Gecesi’nde, dinin güç–kuvvet bulduğu şeylerin takdir edildiği; Berâat Gecesi’nde ise, o yıl ölecek olanların isimlerinin kaydedilip ölüm meleğine teslim edildiği de söylenmiştir. (Razi, a.y.)

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

KANDİL GECELERİNİN ORUÇLARI NE ZAMAN TUTULUR, GECEDEN ÖNCEKİ GÜN MÜ SONRAKİ GÜN MÜ?

MELEKLER NEDEN ÇOK İBADET EDER?

SUÇSUZ ÖLDÜRÜLEN KİŞİ ŞEHİT Mİ?

DUANIN YAPILIŞ ŞEKLİ NASIL OLMALIDIR, MAKBUL DUALAR NELERDİR VE NE ZAMAN DUA EDİLMELİDİR?

ANNELER VE BABALAR GÜNÜNÜ KUTLAMAK CAİZ Mİ?

Paylaş

Bir yorum yaz