Bayram Âdâbı Nedir?

24
0
Paylaş

Değerli Kardeşim,

Bayram günlerinde erken kalkmak, yıkanmak, dişleri temizleyerek misvaklamak, güzel kokular sürünmek, elbiselerin en temiz ve güzelini giyinmek, Hak Teâlâ’nın nimetlerine şükür için sevinçli görünmek, rastladığı din kardeşlerine karşı güler yüzlü olmak, mümkün mertebe çok sadaka vermek, Bayram gecelerini ibâdetle ihyâ etmek bayram âdâbındandır.

Ramazan bayramında namazdan evvel hurma gibi tatlı bir şey yiyerek camiye gitmek; Kurban bayramında ise namazdan evvel hiçbir şey yememek müstehapdır. Hattâ Kurban kesecek kimsenin kestiği kurbanın etiyle yemeğe başlaması daha güzeldir. 

Bayram günlerinde Müslümanların birbirlerini tebrik etmeleri, birbirleriyle müsafahada bulunarak hayır ve mağfiret duaları yapmaları yine bayram edebleri arasındadır. Ayrıca bayram hürmetine dargınlar barışmalı, birbirlerinde hakları olanlar o hakları birbirlerine helâl etmeli, dost ve akraba ziyaretleri yapılmalı, ailenin küçükleri ailenin büyüklerinin ziyaretine giderek ellerini öpüp hayır dualarını almalı, gönüllerini hoş etmelidir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin 🙂

Bazı Merak Edilen Sorular:

ZİLHİCCE ORUCUNU, BAYRAMIN BİRİNCİ GÜNÜ KURBAN ETİ İLE İFTAR EDEREK Mİ BİTİRMELİYİZ?

EVDE AİLECE BAYRAM NAMAZI KILABİLİR MİYİZ?

DİNİ BAYRAMLARA KÜFÜR EDEN DİNDEN ÇIKAR MI?

KABE NEDEN KUTSAL?

NEVRUZ BAYRAMI (VEYA NEVROZ) KUTLAYAN MÜSLÜMAN, DİNDEN ÇIKAR MI?

Paylaş

Bir yorum yaz