Bakara suresi 228. ayet bağlamında, kadının erkeğe göre durumunu açıklar mısınız?

Paylaş
Bakara suresi

Soruda bahsedilen Bakara suresi 228. ayette şöyle buyruluyor; “Kadınların, yükümlülükleri kadar meşru hakları vardır. Yalnız erkeklerin kadınlar üzerinde bir derece farkı vardır. Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.”

Konuyla ilgili ayetlerin mealleri ise şöyledir;

“Boşanan kadınlar, kendi kendilerine üç âdet süresi beklerler ve Allah’ın rahimlerinde yarattığını gizlemeleri, kendilerine helal olmaz. Eğer Allah’a ve ahiret gününe inanıyorlarsa, gizlemezler. Kocaları da barışmak istedikleri takdirde o süre içersinde onları geri almaya daha layıktırlar. O kadınların, üzerlerindeki meşru hak gibi, kendilerinin de hakları vardır. Yalnız erkekler için, onların üzerinde bir derece vardır. Allah çok güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir.” (Bakara, 2/228).

“Ve aldığınız kadınlara mehirlerini gönül hoşnutluğu ile verin…” (Nisa, 4/4),

“Ve eğer bir kadını bırakıp da yerine diğer bir kadın almak istiyorsanız, öncekine yüklerle mehir vermiş bulunsanız da içinden bir şey almayın…” (Nisa, 4/20),

“Kadınlarınız arasında her yönden âdil davranmaya ne kadar düşkünlük gösterseniz de yine güç yetiremezsiniz. Bari (birine) büsbütün meyledip de ötekini askıda kalmış gibi bırakmayın…” (Nisa, 4/129).

Şimdi bu hükmün geneli içinde şu da anlaşılıyor ki nikah esnasında mehir belirlenmemiş ise mehr-i misil de gerekir. Bununla birlikte, erkekler için kadınlar üzerinde fazla bir derece vardır. Evlenme amacında erkekler kadınlara ortak olmakla birlikte üzerlerinde bulunurlar, onları ve ellerindekini gözetir, muhafaza ederler, onları yönetir ve harcamada bulunurlar. Ailenin yükünü erkekler çekerler. Erkeklerin bu gibi yönlerden yerine getirecekleri fazla yükümlülüğe karşılık, üstünlük ve dereceleri de fazladır; fakat bunu kötüye kullanmamalıdırlar.

Allah azizdir (çok güçlüdür), hakimdir (hüküm ve hikmet sahibidir). Hükümlerine karşı gelenlerden intikamını alır ve onun hükümleri hikmetlerle ve yararlı şeylerle doludur.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

SÜREKLİ KANAYAN VE KAYBOLMAYAN SİVİLCELERİM VAR, NAMAZLARIMIN HÜKMÜ NEDİR?

ERKEĞİN SOSYAL ORTAMDA KADINLARLA DİYALOĞUNDA ÖLÇÜ NEDİR?

HAMİLEYKEN NASIL NAMAZ KILMALIYIM?

KADINLARIN DOĞAL AKINTILARINDAN DOLAYI ABDESTİ BOZULUR MU?

KADININ NAMAZDA ERKEĞİN HİZASINDA OLMASI, ERKEĞİN NAMAZINI BOZAR MI?

Paylaş

Bir yorum yaz