Ayrıldığım kişi beni tekrar sevdiğini söylüyor ne yapmalıyım?

Paylaş

Benim 5 senedir sevdiğim biri vardı karşılıksız bi sevgiydi bu. Sonra olmayacağını anladım ve ondan vazgeçmeye karar verdim. Başardım da. Sonra o bana yazmaya başladı beni sevmeye başladığını söyledi. Ama ben ona hiçbir şekilde güvenmiyorum. İyi dürüst biri olsa ona sakladığım sevgimi canlandırabilirim ama güvenemiyorum hemde hiç. Sizce ne yapmalıyım?

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle henüz ‘karşılıksız’ olup harama bulaşmamış olmanız isabet ve doğru olanı olmuş. İslamiyet, birbirini seven iki kişi için zaten nikah gibi bir ve tek çözümü sunmuştur. Peygamber âleyhisselâm ise ümmetini bu konuda şu şekilde uyarmıştır:

“Ümmetimin üstün olan kimseleri, aşk belasına maruz kalınca iffetini muhafaza edenlerdir.” (Deylemi)

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

“Aşkını gizleyip, iffetini muhafaza ederek ölen şehiddir.” (bk. Kenzu’l-Ummal, h. No: 6999-7000; Hakim, Hatib)

“Aşkını gizleyip, iffetini muhafaza ederek, sabredenin günahlarını, Allahü teâlâ affedip Cennetine koyar.” (İbni Asakir)

Bu da demek oluyor ki, dinimizde iffeti muhafaza etmek ve sevgisi yüznden, hisleri sebebiyle günah işlememek için sabretmek, çok sevaptır. Çünkü genel olarak sevgi, aşk gibi şiddetli hissiyatlar insanı kör ettiği için, insanın kendisini günah işlemekten koruması zordur. Zor olan işleri başarmanın sevabı da büyük olur.

Bir diğer hususta kişi dürüstte olsa hatta deyim yerindeyse namazında niyazında bile olsa islamî ölçülerde evlenmek için görüşmek dışı nâmeşru bir ilişki câiz değildir.

Ayrıca bu konuyla alakalı olduğunu düşündüğümüz videomuzu izleyebilirsin 🙂

Paylaş

Bir yorum yaz