“Allah’ın ilk yarattığı şey benim nurumdur.” rivayeti sahih midir; şerhi ve tahrici nasıldır?

Paylaş

“Allah’ın ilk yarattığı şey benim nurumdur.” hadis rivayeti, birçok hadis kaynaklarında yer almıştır.

“Ey Allah’ın Resulü! Anam-babam sana feda olsun, Allah’ın her şeyden önce ilk yarattığı şeyi bana söyler misiniz?” diye sordum. Şöyle buyurdu:
“Ey Cabir! Her şeyden önce Allah’ın ilk yarattığı şey senin peygamberinin nurudur. O nur, Allah’ın kudretiyle onun dilediği yerlerde dolaşıp duruyordu. O vakit daha hiçbir şey yoktu. Ne Levh, ne kalem, ne cennet, ne ateş / cehennem vardı. Ne melek, ne gök, ne yer, ne güneş, ne ay, ne cin ve ne de insan vardı.”
 (bk. Aclunî, Keşfu’l-Hafa, 1/265-266)

Farklı hadis rivayetlerinde farklı sırlamalarla ilgili bilgilerden hareketle, şöyle bir değerlendirme yapmak mümkündür:

Rivayetlerde yer alan ilk yaratılış kavramı nispidir/görecelidir. Alimlerin büyük çoğunluğu, bu göreceliliği nazara alarak konuyu değerlendirmiş ve su ve onun üstündeki Arş’tan sonra, diğer yaratıklara nispeten ilk yaratılan nesnenin kalem olduğunu söylemişledir. 

Bir kısım alimler, ilk yaratılan varlığın Hz. Muhammed (asm)’in nuru olduğu hususunu aynı göreceliliği esas alarak  değerlendirmiş ve önce Hz. Muhammed (asm)’in nuru, sonra su, sonra arş, sonra da kalemin yaratıldığını söylemişlerdir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

“ZİRA ALLAH ONLARIN KALPLERİNİ VE KULAKLARINI MÜHÜRLEMİŞTİR. GÖZLERİNDE DE PERDE VARDIR VE BÜYÜK AZAP ONLAR İÇİNDİR.”(BAKARA, 2/7), AYETİNE GÖRE, KİŞİLERİ KÂFİR YAPAN TANRI’DIR, ÖYLEYSE KÂFİRİN/ATEİSTİN NE SUÇU VARDIR?

ALLAH HER ŞEYİ DAHA ÖNCE YARATTI MI, YOKSA HÂLÂ YARATMAKTA MIDIR?

ALLAH MUHTAÇ MI, BİZİ NEDEN YARATTI?

HER ŞEYİ YARATAN ALLAH KAİNATI YARATMADAN EVVEL NE YAPIYORDU?

ZAMAN YARATILDIYSA ALLAH’IN ZAMANI YARATMADAN ÖNCEKİ ZAMANLARI ZAMAN OLMUYOR DA NE OLUYOR? ALLAH’IN ZAMANDAN MÜNEZZEH OLMASI NASIL OLUR?

Paylaş

Bir yorum yaz