Allah’a küsmek nedir, naz makamı nasıl bir makamdır ?

147
0
Paylaş

Değerli kardeşim,

– Naz makamı, kullukta nazlanma, Allah tarafından sevildiğini hissederek aşırı rahatlamadan kaynaklanan bir duruş anlamına gelir. Nazlanmayı iki şekilde anlamak mümkündür:

Birincisi: Güçlü bir imanın cilvesi olarak ortaya çıkan, Allah’a olan sevginin verdiği coşkunluk içerisinde, “Ben” dediği zaman kendini unutup Rabbi namına konuştuğunu düşünen, kendini hiçe sayan Abdulkadir Geylanî gibi kutsilerin hallerinden yansıyan naz makamı. Bunların nazlanması, kemal-i imandan çıkan bir istiğrak halinin uzantısı olduğu için, sahipleri bundan sorumlu tutulmazlar.

İkincisi: Manevî zevklerin verdiği bir coşkunun sarhoşu olarak, hiç de layık olmadığı yüksek mertebelerde olduğunu hayal ederek, gerçek istiğrak haliyle yakından, uzaktan alakası olmayan, “Ben “dediği zaman, benliğinin içine saplanan kimselerin gösterdiği şımarıklıktır. Kulluğun temel unsuru olan niyaz ve acizliği, dua ve zayıflığı, fakirlik ve mahcubiyeti bir kenara bırakıp, Allah’ın sevgili kullarının markasını taklit eden kimse, sahte bir nazlı, cahil bir sabiyy-i müteşeyyihtir.

Bu kısım Naz ise, duadan davaya sapma, kusurları göz ardı etme, mevcut bazı güzel taraflarını kendine mal etme, tasannuyu takva ile karıştırma pozisyonudur.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin 🙂

Paylaş

Bir yorum yaz