Allah’a Küfür Eden Birinin Tövbesi Kabul Olur mu?

Paylaş
Allah'a küfür eden

Allah’a küfür eden veya ağzından küfrü gerektirecek bir söz çıkaran kişiye kafir olur denilmez. Çünkü bazen söz küfür olsa da söyleyeni kafir yapmaz. O sözü söylemesi küfründen değil cehaletinden kaynaklanabilir. 5Ancak Küfrü gerektirecek şeye inanan kişi kafir olur.

Yanımızda Allah’a Küfür Eden Biri olursa Nasıl Davranalım?

Allah’a küfür eden biri olsa bile Müslüman çok hassas davranması gerekir. Özellikle günümüzde inanç olarak zayıf olan bazı insanların mukaddesata hakaret etmeleri, çoğu zaman imansızlıklarından değil inanç olarak zayıf olmalarından kaynaklanmaktadır.

Tebliğ insanı ısdıraplıdır; insanların doğru yoldan sapması, Allah’ın emirlerini çiğneyip O’na baş kaldırması, tebliğ insanını tâ can evinden vurur. İrtidatlar, onu iki büklüm eder ve tebliğ adına çaresiz kalıp eli kolu bağlandığı anlar, onu çileden çıkarır ve ona hafakanlar yaşatır. Kur’ân, Efendimiz (asm)’e hitaben: “Onlar îman etmiyorlar diye neredeyse kendine kıyacaksın.” (Şuara, 26/3) derken, Allah Resûlü’nün tebliğ adına çektiği ızdırabı ve bu ıstıraptan doğan ruh hâlini resmeder. Esasen ıstırabının keyfiyet ve durumuna göre bu ruh hâli, her tebliğ insanında vardır ve olması da gerekir.

Allah’a Küfür Etmeden İnkar Etmesiyle, Allah’a Küfür Eden İnkar Etmesi Bir midir?

İmanın derecesi olduğu gibi inkarın da derecesi vardır. Bu bakımdan kafirlerin derecesi bir değildir. Elbetteki küfürde ileri gidip Allah´a küfür eden bir insanla diğerinin küfrü bir olmaz.

Kişinin küfür derecesi ne olursa olsun tevbe ederse inşallah tevbesi kabul olur. Tövbe ettikten sonra affedilmeyecek günah yoktur. Yeter ki samimi olarak, bir daha yapmamak üzere tövbe edilsin.

Kaynak :Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

En Çok Merak Edilen Sorular:

PARALEL EVRENLER HAKKINDA KURAN VE SÜNNETE BİLGİ VAR MI?

VESVESEDEN NASIL KURTULURUZ?

HAYVANLARIN MAHŞERDEKİ DURUMU NASIL OLACAK?

EN ÇOK BİLİNEN ÖLÜM RESEPTÖRLERİ NELERDİR?

HARAM MAL SADAKA OLARAK VERİLİR Mİ?

Paylaş

Bir yorum yaz