Allah Dünyayı neden 6 günde yarattı?

Paylaş

Değerli kardeşim,

Kur’an-ı Kerim’de göklerin ve yerlerin, yani kâinatın altı (6) günde halk edildiği (yaratıldığı) yazmaktadır. Altı günde yaratılmasını altı devir olarak anlıyoruz. Allah, bu yaratmayı muhteşem bir hikmete binaen yapmıştır. Yani çok önemli faydaları gözeterek bu şekilde yaratmıştır. 

Allah elmayı da direk , tohum suretine girmeden bir anda çıkarabilirdi, ama Allah, Hakîm olduğu, yani hikmetli iş yaptığı için ( faydaları gözeterek iş yaptığı için) sebeplere bağlı kıldı. Dünyayı da Hakîm ismi gereği 6 evreye bağlı kıldı.

Evrelerle işlemeye örnek verecek olursak;

Çekirdeğin açılması apayrı bir harika. Fettah isminin tecellisi. Yerin çekimine rağmen yukarıya doğru başlayan hikmetli ve intizamlı yürüyüş. Derken fidan devresine eriş. Boy atma ve kalınlaşma devreleri ve sonunda çiçek açıp meyve verme… Her meyvenin de büyümesi, kemâle ermesi ve o yumuşak meyveden sert çekirdeklerin süzülmesi yine birden bire değil, safhalar hâlinde gerçekleşmekte. Peki ama neden diye soracak olursan şöyle ki; eğer o evreler olmasaydı , spermler , tohumlar vs. canlı unsurların küçük birimleri oluşmayacaktı. 

Her safhası ilim ve hikmetle yürütülen bu akıl almaz faaliyetler, yeryüzünü değişik tablolarla doldurur ve fikir ehlini bu ilâhî sanatlara hayran bırakır.

İşte Rabbimiz, bizim kainattaki dedektiflik görevimizi en güzel şekilde yerine getirebilmemiz için kainattaki her faaliyeti böyle düşünüp tefekkür edebileceğimiz evrelerle yaratıyor.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Paylaş

Bir yorum yaz