Aldatan Eşe Nasıl Davranılmalı?

90
0
Paylaş
Aldatan eşe

Eşe nasıl davranılacağı Kuran’da belirtilmiştir. Zina, İslam’da büyük bir suç, şirkle eş anlama gelecek kadar büyük bir günahtır. Zina, aile düzenini yerle bir eden; evlilik bağını zedeleyen korkunç bir fiildir. Böyle bir fiilin Müslüman bir evde işlenmesi hiçbir zaman düşünülemez. Bu fiili Müslümanın evine reva gören bir kadın ya da erkek, o eve layık olamaz. (1)

“Onlara verdiklerinizin bir kısmını alıp götürmek için onları, sıkıştırmayın. Şayet apaçık bir edepsizlik yaparlarsa başka. Onlarla iyi geçinin…” (Nisa, 4/19).

“Ey peygamber; kadınları boşadığınız zaman onları iddetleri içinde boşayın ve iddeti sayın. Rabb’iniz Allah’tan korkun. Onları evlerinden çıkarmayın. Kendileri de çıkmasınlar. Ancak apaçık bir edepsizlik yaparlarsa (fuhuş) başka…” (Talak, 65/1).

Aldatılan Eş, Çocuklarının Hatırına Susmalı mıdır?

Bu dünya bir imtihan yeridir. Rabbimiz, her birimiz için ayrı ayrı bedenler ve ruhlar yarattığı gibi farklı farklı imtihanlar da takdir buyurmuştur. Her birimiz, kendi imtihanımızla baş başayız.
Bir de şunu unutmayalım: İmtihanı ancak sabredenler kazanacaktır! Sabredip kazanacaksınız.

Başınıza büyük bir felaket gelmiş, haklısınız ama ne yaparsanız sizin için daha iyi olur bunu çok iyi düşünün. Çocuklarınızın hatırına, çevrenin sizi horlamasına karşı sabretmeyi de tercih edebilirsiniz. Bunun dinen bir sakıncası olmaz. Dilinizi ve elinizi bir kötülüğe bulaştırmadan boşayabilirsiniz de. Bunun da dinen bir sakıncası olmaz. Aile büyüklerinizden birini kendinize hakem yaparak, ne yapacağınız konusunda fikir alırsanız daha iyi edersiniz. Allah yardımcınız olsun. Ne edin edin, dilinizi ve elinizi kötülüğe bulaştırmayın. Bir olan derdi ikiye çıkarmayın. (2)

Kaynak(1): Sorularla İslamiyet
Kaynak(2): Fetva Meclisi

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

KÖTÜ ALIŞKANLIKLARIMIZDAN NASIL KURTULABİLİRİZ?

BİR İNSANIN KENDİSİNE BÜYÜ YAPILIP YAPILMADIĞINI ANLAMASI MÜMKÜN MÜ?

YALAN SÖYLEMEK HANGİ DURUMLARDA CAİZDİR?

BÜYÜYÜ BOZMAK İÇİN BİR HOCAYA GİTMEK CAİZ MİDİR? BÜYÜ NASIL ETKİSİZ HÂLE GETİRİLİR?

BİR GENCİN AİLESİ FAİZLİ EV YAPTIRDI; BU EVDE YAŞAMAK BU GENCE HELAL MİDİR?

Paylaş

Bir yorum yaz