Ahzab Suresi 12. Ayette, Münafıklar İle Kalpleri Hastalıklı Olanlar Neden Ayrı Tutulmuş?

Paylaş
Münafıklar

İlgili ayetin meali şöyledir: “Hani münafıklar ve kalplerinde hastalık (iman zayıflığı) olanlar: ‘Allah ve Resulünün bize zafer vâd etmesi, meğer bizi aldatmak içinmiş!’ diyorlardı.” (Tevbe, 9/12)

Ayetin nüzul sebebi olarak gösterilen husus şudur: Hendek savaşı sırasında müminler çok sıkıntılı bir durum yaşadılar. Bununla beraber, Hz. Peygamber Kayser (Bizans)in, Kisra (İran)’ın sarayını ve San’a (Yemen)’ın saraylarını gördüğünü ve bu memleketlerin Müslümanların eline geçeceğini müjdeledi.
Peygamber Efendimiz (asm) hendekteki kayayı parçalarken Bizans, İran ve Yemen’in fethedileceğini müjdeleyince, Muatib İbn-i Kuşeyr (adındaki bir münafık), ”Muhammed bize İran’ın ve Bizans’ın saraylarını vadediyor, onları alacağımızı söylüyor. Halbuki biz kendi şehrimizi bile savunacak durumda değiliz. Korkudan hendek kazıyoruz.” demişti. İşte bu söz üzerine ilgili ayet nazil olmuştur (Maverdi, Kurtubi, Ahzab:9-12. ayetlerin tefsiri).

Ayette münafıklardan sonra “kalblerinde hastalık bulunanlar” ifadesi, atıf kuralına göre münafıklardan başka kimselerdir. Buna göre, münafıklar, kalpleri tamamen İslam’a karşı şüphe ve tereddüt hastalığı kaplamış olan kimselerdir. Kalbinde hastalık olanlar da münafık kimselerdir. Ancak bunların nifak hastalığı, asıl münafıkların hastalığı gibi değil, onlara göre daha zayıftır. Zira ayetin ifadesinde hastalık manasında kullanılan “meredun” kelimesinin başındaki “tenvin” nekre içindir ve küçüklüğü ifade eder.  

O halde ayette söz konusu edilenlerden bir kısmı gerçek münafıklar, bir de -bazı tefsirlerin işaret ettiği gibi- daha yeni İslam’a girmiş, fakat tereddütlerden henüz tam kurtulamamış olan kimselerdir.

Bununla beraber, ayette yer alan “kalblerinde hastalık olanlar” ifadesi, daha önce geçen “münafıklar” için bir atf-ı tefsir, bir açıklama da olabilir. Buna göre, ilgili yer, münafıkların, “kalbinde nifak hastalığı olan kimseler olduğunu” bildiren bir ifadedir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

TECAVÜZE UĞRAMA VEYA ÇOCUĞUN SAKAT DOĞMA RİSKİ DURUMUNDA KÜRTAJLA ÇOCUĞU ALMAK CAİZ MİDİR?

GÜNAHLARIN CEZASI NEDEN BU KADAR AĞIR?

ERKEK VE KADINLARDA KESİLMESİ, CIMBIZLA ALINMASI CAİZ OLAN VE OLMAYAN KILLAR VE TÜYLER NELERDİR? ETEK VE KOLTUK ALTI KILLARI KAÇ GÜNDE BİR ALINMALIDIR?

HAD NE DEMEKTİR? HAD CEZASI GEREKTİREN SUÇLAR NELERDİR?

NİSA SURESİ 34. AYETTE GEÇEN “DÖVÜN” İFADESİNİ NASIL AÇIKLIYORSUNUZ?

Paylaş

Bir yorum yaz