Adetliyken Bir Hanım Hangi Duaları Okuyabilir?

47
0
Paylaş
Adetliyken

Adetliyken Fatiha dua niyetiyle okunabilir. Ayrıca Kur’an’daki duaya benzeyen ayetler de Kur’an okuma niyetiyle değil de dua maksadıyla okunabilir. Mesela; “Rabbena atina fiddünya haseneten ve filahireti haseneten ve gına azabennar.” gibi.

Aynı şekilde sevinçli bir haber duyan bir kimse “Elhamdülillah!..” diyebilir. Üzücü bir haber duyan da “İnna lillah ve inna ileyhi raciun.” diyebilir. (İbrahim Halebi, Halebi, Sağir, s.37-39; İbn-i Abidin, Haşiyetu Reddi’l-Muhtar, 1/293)

İmam Malik’e göre hayızlı kadın mazeretli olduğundan ve Kur’an okumaya da muhtaç olmasından dolayı cevaz vermiştir. Ancak hayız kanı kesildikten sonra gusletmeden önce okuyamaz (Zuhayli, el-Fıkhu’l-İslamî, 1/471).

Diğer yandan zikir çekebilir, dua edebilir; bunlara bir mani yoktur. Hatta adetliyken bir bayanın kıbleye doğru oturarak zaman zaman tesbih çekmesi, dua etmesi isabetli bir davranış olur. Böylelikle adet gördüğü günlerinde bu şekilde manen beslenmiş olur.

Hayızlı ve nifaslı kadınların veya cünüplerin kunut vs. gibi çeşitli duaları okumalarında, tesbih ve tehlil kelimelerini söylemelerinde ve Hazret-i Peygamber (asm)’e salât ve selâm getirmelerinde hiçbir mahzur yoktur. Hayız ve nifaslı halde olanlar, Kur’an-ı Kerîm’i okuyamamakla beraber, onu dinleyebilirler.

Hayızlı olanlara dua konusunda bir sınırlama getirilmemiştir, her türlü duayı okuyabilirler.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

HAYIZ HALİNDE TIRNAK VE SAÇ KESMEK CAİZ MİDİR?

HANIMLARIN NORMAL HAYIZ GÜNLERİNDEN ÖNCE VEYA SONRA LEKE GÖRMESİYLE NASIL DAVRANMASI GEREKİR?

KADINLARIN HAYIZ HALİ OLMASININ HİKMETİ NEDİR? KADINLAR ADET GÖRMESELER DAHA İYİ OLMAZ MIYDI?

HAYIZLI KADIN KUR’AN’I DİNLEMEKLE HATİM YAPMIŞ OLUR MU?

TEFSİR KİTAPLARI HAYIZLIYKEN OKUNUR MU?

Paylaş

Bir yorum yaz