Abdest Alırken Suyu Boşuna Açık Tutmak İsraf Olur Mu ?

23
0
Paylaş
Abdest alırken suyu boşuna açık tutmak

Abdest alırken suyu boşuna açık tutmak israftır ve dolayısı ile haramdır. Bu bakımdan abdest alırken de ihtiyaç haricinde kapatmak gerekir. Suyun önemine binaen Hz. Peygamber Efendimiz (sas) de suya çok değer vermiş, abdest alırken bile gerekenden fazla su kullanılmasını mekruh sayarak yasaklamıştır. Böylece, abdest gibi Allah’ın huzuruna çıkılacak bir işte dahi, fazla su kullanmaktan insanları men etmiştir.

Konuyla ilgili olarak nakledilen bir hadîs şöyledir: Bir gün Peygamberimiz (asv), sahabîlerden birinin abdest alırken suyu israf ettiğini görür. “Bu israf nedir?” diye sorar. Bunun üzerine sahabî, “Abdestte israf olur mu?” diye karşılık verir. Peygamberimiz: “Evet, akan bir nehrin kenarında bile olsan, normal bir miktarın üzerinde su kullanman israf olur.” buyurur. İslâm’ın israf ve savurganlığı bu kadar şiddetle yasaklamasının elbette ki sebepleri vardır.

Şöyle düşünelim: Bugün dünyamızda yaklaşık olarak beş-altı milyar kadar insan yaşamaktadır. Her biri, el yıkarken, diş fırçalarken, abdest alırken veya banyo yaparken fazladan günde 1 litre su harcasa, bu miktar günde 5-6 milyar litre veya 5-6 milyon ton su israfı demektir. Bu yüzden abdest alırken suyu boşuna açık tutmak israf olacağından aynı zamanda insanlara da zararları da vardır.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin .

Bazı Merak Edilen Sorular:

KALİTELİ EŞYA ALMAK İSRAF MI ?

İSRAF HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ? İSRAF SADECE YEMEK İÇMEK MİDİR?

BİLGİSAYARDA OYUN OYNAMAK HARAM MIDIR? ZAMANI BOŞA İSRAF MIDIR?

AZ YEMEK AZ KONUŞMAK VE AZ UYUMAK İNSANA NE KATAR?

ZEKÂTIN ÖNEMİ VE HİKMETİ NEDİR?

Paylaş

Bir yorum yaz