Kin tutmak farklı şeydir, birisini sevmemek ayrı şeydir.

Kin, kelimesi Farsça’dan gelir ve “bir kişinin kendisine yapılan bir şeyi hazmedememekten doğan devamlı, gizli veya açık düşmanlık, garez” demektir. Yani yapılan bir şey bizim nefsimize dokunmuş ve nefsimiz adına düşmanlık duymuşuz.

Oysa Kur’an bağışlayıcı olmamızı, affetmemizi ister ve Rasulullah Efendimiz (asm)’in hayatı da bunun örnekleri ile doludur.

Sevgi ise farklıdır. Her ne kadar özel ve tüzel kişiler arasında saygıda mecburiyet, sevgide serbestiyet var ise de, sevginin dereceleri farklıdır, sevmemek farklıdır. Örneğin elbette evladımıza olan sevgimiz ile komşumuza olan sevgimizin derece ve şekilleri farklı olacaktır, bunda beis yoktur; ancak sevmemek farklı şeydir.

Peygamber Efendimiz (asm) mealen şöyle buyurmuş;
“Siz iman etmedikçe cennete giremezsiniz; birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olamazsınız. Yaptığınız zaman birbirinizi seveceğiniz bir şey söyleyeyim mi? Aranızda selamı yayınız.”

Allah bir, Peygamber bir, kıble bir, farzlar bir, helaller bir, haramlar bir, bir, bir, bir… Bunca “bir” varken nasıl olur da birbirinizi sevmezsiniz demeye getiriyor Rasulullah (asm).

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

MÜBALAĞA ZIMNİ YALAN MIDIR? ABARTILI BİLGİLER FARKINDA OLMADAN YALAN SÖYLEMEK ANLAMINA GELMEZ Mİ?

YUMUŞAK DAVRANAMAYAN, BÜTÜN HAYIRLARDAN MAHRUM MU KALIR?

HAZRETİ ÖMER’İN BAZI HUYLARI ABARTI VE YANLIŞ MIYDI?

HAYATIMIZDA DİNİMİZİN GEREĞİ DAVRANIŞLARI YAPTIĞIMIZDA “HANGİ ASIRDA YAŞIYORUZ? BUNLAR ESKİDE KALDI. MODERN OLUN.” GİBİ TEPKİLER ALIYORUZ. BUNLARA NASIL CEVAP VERMELİYİZ?

CEBRAİL VEYA BAŞKA BİR MELEK PEYGAMBERİMİZ VE SAHABELER TARAFINDAN GÖRÜLMÜŞ MÜDÜR?