İlgili ayetin tam meali şöyledir: “Horlanan, ezilen milleti de bereketlerle donattığımız o ülkenin doğularına ve batılarına (yani tamamına) vâris kıldık. Böylece sabretmelerine mükâfat olarak İsrailoğullarına, senin Rabbinin yaptığı güzel vaad tamamen gerçekleşti. Firavun ile kavminin yaptıkları binaları ve yetiştirdikleri bahçeleri ise imha ettik.” (A’raf, 7/137)

Ayette geçen Firavun’un Mısır Firavun’u olduğunu gösteren en açık delil şudur: Konu Firavun ile İsrailoğulları arasında geçmektedir. İsrailoğullarının bulunduğu yerin Mısır olduğu tarihî bir realitedir. Ayrıca Roma/Bizans krallarına Kayser, İran/Sasanî krallarına Kisra denildiği gibi, “Firavun” unvanı da Mısır kralları için kullanılır.

Keza bir önceki ayet ile bir sonraki ayette İsrailoğullarının denizi geçmelerinden, Firavun’un boğulmasından söz edilmektedir ki, bu da Mısır’dan çıkışla ilgili cereyan eden bir olaydır.

Tefsir kaynakları da bu ayette geçen Firavu’nu Mısır kralı olarak değerlendirmişlerdir (Misal olarak bk. Taberî, Râzî, İbn Kesir, İbn Aşur, ilgili ayetin tefsiri).

Söz konusu ettiğimiz ayetin son cümlesinde meal olarak yer alan “Firavun ile kavminin yaptıkları binaları ve yetiştirdikleri bahçeleri ise imha ettik.” ifadesinden, Ehramların dahil olmamasında bir sakınca yoktur. Çünkü her umumî ifadenin istisnaları vardır. Özellikle, Firavun ile kavminin istifade ettiği binalar, köşkler, bağlar, bahçelerin yok edilmesi söz konusudur. Tarihî sanat değeri olan Ehramların ayakta bırakılması, Allah’ın gelecek nesillere onları göstermek ve o zamanki baş döndürücü teknik ve teknolojinin varlığının simgesi olarak -firavunluk yapmak isteyenlere- bir ibret nişanesi kılmak istediğini göstermektedir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

FİRAVUN’UN HANIMI HZ. ÂSİYE HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

FİRAVUN’UN KIZININ BERBERİ MAŞİTA HATUNUN ŞEHİD EDİLDİĞİ SAHİH MİDİR?

KADINLARIN SOKAĞA ÇIKMASI VE ERKEKLERLE AYNI ORTAMDA BULUNMASI CAİZ Mİ?

KUR’AN-I KERİM’DE ZEBUR, TEVRAT VE İNCİL’İN TAHRİF EDİLDİĞİNE DAİR AYETLER VAR MIDIR? KUTSAL KİTAPLAR TAHRİF EDİLDİ İSE BUNU KİTAP EHLİNE NASIL HANGİ DELİLLER İLE İSPATLAYABİLİRİZ?

ALLAH BU DÜNYADAKİ KÖTÜLÜKLERE NEDEN MÜSAADE EDİYOR? ZULME, HAKSIZLIĞA VE KÖTÜLÜĞE SEYİRCİ KALMAK, ADALETSİZLİK DEĞİL Mİ?