Ebussuud Efendi, İslam’ın zahiri hükümlerine sıkı sıkıya bağlı bir şeyhülislamdır. Bildiği şeri hükümlerin zahirine aykırı gördüğü yorumlara karşı biraz da acımasız olduğu söylenir.

Bildiğinden şaşmayan cesaretinin örneklerinden biri olarak, Kanuni Sultan Süleyman’ın karşısında “Padişah emriyle, nâ-meşrû’ olan nesne meşrû’ olmaz.” çıkışını yaptığı ifade edilir.

– İşte bu mizaçta olduğu ve şeriatın zahiri yorumlarına sıkı sıkıya bağlı bulunduğu için, aykırı yorumlara ve tasavvufi şatahatlara müsamaha göstermemiştir.

Örneğin Ebussuud Efendiye göre; Yunus Emre’nin “Cennet cennet dedikleri, bir ev ile birkaç huri / İsteyene ver sen onu, bana seni gerek seni.” adlı şiiri, cenneti hafife aldığı için küfrü muciptir. Onu seslendiren kimsenin kendini temize çıkarması kolay değildir.

– Bu açıdan bakıldığı zaman, Alevilerin/Kızılbaşların zahiren kitap ve sünnete ters düşen bazı söz ve davranışlarından ötürü, Ebusuud’un onlara karşı bakışı negatiftir. Bu bakış açısı yalnız Kızılbaşlara karşı özel bir husumetten ziyade, kendisinin sıkı sıkıya bağlı olduğu ve kendi anlayışına göre, İslami hükümlere ters düştüğünü düşündüğünden kaynaklanmıştır.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Kur’an Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular:

KURAN “AKLETMEZ MİSİNİZ” “DÜŞÜNMEZ MİSİNİZ” DİYE AKLIMA HİTAP EDİYORKEN, KURAN’I HERKESİN AKLI İLE ANLAMASI GEREKMEZ Mİ?

KURAN’DA 70 SURE EKSİK İDDİASININ ASLI NEDİR?

KURAN’IN İLAHİ BİR KİTAP OLDUĞUNA DAİR KESİN KANIT YOKKEN, ONU İLAHİ YAPAN NEDİR?

KUR’AN’IN DEĞİŞTİRİLMEDİĞİNE DELİL VAR MIDIR?

DUHA SURESİ 3. AYET SADECE PEYGAMBER EFENDİMİZ İÇİN Mİ GEÇERLİDİR?