İki olay arasında çok fark vardır. Kâbe’de putların olması, Kâbe’nin tevhide işaret eden simge durumuna aykırıdır. Fakat, Kâbe’nin yıkılması, yalnız simge yönünü değil, onun bütün yönlerini ortadan kaldırmak anlamına gelir.

İnsanlık tarihi boyunca, Allah’a isyan eden zümreler olmuştur. Faziletli insanlar yanında rezil insanların bulunması imtihanın bir gereğidir. Hatta cennet-cehennemin varlık sebebidir.

Bu bağlamda, Allah’ın tevhid simgesi olan bir binaya insanların putları koymalarına müsaade ettiği, aynı zamanda, Kâbe hürmetinde olan ve gönülleri tevhitle dolu peygamberlerin ve velilerin tamamen öldürülüp ortadan kaldırılmasına da müsaade ettiği bilinen gerçeklerdendir. Demek ki, bu tür kötülüklere müsaade edilmesi, imtihanın adaletle yürümesinin bir şartıdır ki, ilahî hikmet bunların ortaya çıkmasına izin vermektedir.

Bununla beraber, Kâbe’nin Ebrehe ordusundan korunmuş olması, hakikî tevhidi ders veren Hz. Muhammed (asm)’in irhas denilen peygamberliğinden önceki mucizelerindendir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

BEN GÜZEL SANATLAR’DA OKUYORUM VE RESİM BÖLÜMÜNDEYİM AMA RESMİN DİNİMİZCE HARAM OLDUĞUNU ÖĞRENDİM. BEN RESMİ TAPMAK İÇİN YAPMIYORUM. BU ŞEKİLDE GÜNAH OLUR MU?

İSLAM’IN KADINA DEĞER VERMEDİĞİ DOĞRU MU? DİNİMİZ NEDEN KADINLARA DEĞER VERMİYOR?

KABE’NİN RESMİ BULUNAN SECCADELERDE NAMAZ KILMAK CAİZ Mİ?

İSRA SURESİ 73. VE 75. AYETLER ARASINDA, ALLAH NEDEN PEYGAMBER EFENDİMİZİ ŞİDDETLİ BİR ŞEKİLDE UYARMIŞTIR? PEYGAMBER EFENDİMİZ KÜFRE Mİ MEYLETMİŞTİR?

HIRSIZ OLANIN ELİNİN KESİLMESİ ÇALIŞAMAYACAĞI İÇİN ONU YENİDEN HIRSIZLIK YAPMAYA MECBUR ETMEYECEK MİDİR? BU NASIL CAYDIRICILIK OLUR?