Hz. Hafsa validemiz Ümmü’l-müminîn Hafsa bint Ömer b. el-Hattâb el-Adeviyye, Hz. Ömer’in kızı ve Hz. Peygamber Efendimiz (asm)’in hanımıdır.

Kur’an-ı Kerim’i Resulullah Efendimiz (asm)’in vefatından hemen sonra Hazreti Ebu Bekir (ra) döneminde, Zeyd bin Sabit gibi bu konuda en yetkili kişiler toplamıştır. Bütün sahabilerin kabul ve ittifakıyla kitap haline getirildi.

Asıl Ana Kur’an-ı Kerim denilen Mushaf, Hz. Ebu Bekir’de kalıyordu. O vefat edince Hz. Ömer’de kalmaya başladı, Hz. Ömer’in vefatından sonra da kızı Hz. Hafsa (ra) annemize teslim ettiler.

Hz. Osman, Kur’an’ın bir nüshasının çıkartılması için Zeyd bin Sabit, Abdullah bin Zübeyr, Said bin As ve Abdullah bin Haris bin Hişam’dan oluşan heyeti görevlendirdi. Bu arada Hazreti Hafsa’dan da ondaki nüshayı geri vermek üzere istedi.

Hz. Osman’ın görevlendirdiği heyet, onun emir ve talimatları doğrultusunda Kur’an nüshalarını çoğalttılar. Çoğalttıkları nüshaları değişik İslam beldelerine gönderdiler. Hz. Osman, çoğaltma işlemi tamamlandıktan sonra Hazreti Hafsa’dan aldığı Mushafı sahibine geri verdi (Buhârî, Fezailu’l-Kur’an 3; Zerkeşî, el-Burhan, 1/236; Zerkanî, Menahilu l-irfan, 1/252-253).

Ayrıca okuma yazma bildiği anlaşılan Hz. Hafsa validemize, yazıyı hanım sahabilerden Şifa bint Abdullah öğretmiştir (Müsned, VI, 286; Saatî, XVII, 179).

Ayrıca Hazreti Hafsa’nın hafız sahabilerden olduğu rivayet edilmektedir (İbn Hacer, Fethu’l-bârî, VIII, 669).

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

KİM ÖZÜRSÜZ OLARAK CUMAYI TERK EDERSE BİR DİNAR SADAKA VERSİN, HADİSİNİ AÇIKLAR MISINIZ?

ORMAN YANGINLARI, SEL GİBİ FELAKETLERLE ALLAH ORADAKİ İNSANLARI İMTİHAN MI EDİYOR?

CENNETTE EVLİLİK HADİSESİ NASIL OLACAK? YANİ HERKES DÜNYADAKİ ZEVCESİ İLE Mİ EVLENECEK?

HZ. İBRAHİM (AS) TARAFINDAN KURBAN EDİLMEK İSTENEN HZ. İSMAİL (AS)’İN YERİNE, NEDEN DÜNYADAKİ BÜYÜK BİR KURBAN KESİLMEDİ DE GÖKTEN İNDİRİLEN KOÇ KESİLMİŞTİR?

AKİKA, ADAK, UDHİYYE VE NAFİLE KURBANLAR İÇİN AYNI BÜYÜKBAŞ HAYVANA ORTAK OLUNABİLİR Mİ?