Hz. Süleyman ile ilgili bu hikaye İsrailiyat dediğimiz hurafelerden biridir. Ne Kur’an’da ne de sahih hadis kaynaklarından böyle bir bilgi yoktur. Tefsir kaynaklarında bu hikaye: “Biz Süleyman’ı imtihana tâbi tuttuk ve tahtının üzerine bir ceset bıraktık. Sonra o, Allah’a sığınıp tekrar tahtına döndü.” (Sad, 38/34) mealindeki ayetin açıklaması çerçevesinde zikredilmiştir.

Hatta bu hikayenin çok farklı versiyonları vardır. Ancak bunların arasında en uzun ve yaygın olan hikâyede var olan bazı bilgilerden ötürü, muhakkik alimler tarafından reddedilmiştir.

Fahreddin Razi, boş adamlar manasına gelen “Haşviler”in yer verdiği bu hikayenin doğru olmadığını şöyle anlatmıştır:

a. Eğer denildiği gibi şeytan Hz. Süleyman Peygamberin kılığına girmişse bu takdirde dinlerin hiçbirine itimat edilmez. O halde insanlar: “Hazreti Muhammed, Hazreti İsa, Hazreti Musa adındaki kimseler de kendileri değil, onlara benzemek için onların suretine giren şeytan olma ihtimali var.” diyerek onların dinlerini kabul etmeyebilirler. Yani bu tamamen dinin iptali anlamına gelir.

b. Eğer şeytan Hz. Süleyman gibi bir peygambere karşı böyle bir muamelede bulunabilirse bu takdirde alimler, zahitler, evliyaların hepsine karşı aynı muameleyi yapabilir. Yani kitaplarını parçalayabilir, evlerini başlarına yıkabilir, demektir. Ancak bu ise mevcut İslami literatüre karşı büyük bir kuşku uyandıracaktır.

c. Ayrıca bu masalda, şeytanın Hazreti Süleyman kılığında hanımlarına da musallat olduğu söylenir. Halbuki, Allah’ın bir peygamberinin eşlerine böyle bir çirkinliğe müsaade etmesi asla düşünülemez (bk. Razi, ilgili ayetin tefsiri).

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

KUR’AN’DA BİLİMSEL MUCİZELER VARSA NEDEN HZ. MUHAMMED VEYA İSLAM ALİMLERİ İNSANLARA BUNU AÇIKLAMADILAR?

MUCİZE, YARATMAK, İMKANSIZ KELİMELERİNİ KULLANMANIN HÜKMÜ NEDİR?

KUR’AN-I KERİM’DE ANLATILAN KISSALARIN (HİKAYELERİN) ÖNEMİ NEDİR?

KUR’AN-I KERİM’İN TAHRİFTEN UZAK KALMASINI İZAH EDER MİSİNİZ?

KUR’AN’DA NEDEN GÜNEŞ’İN DE BİR YILDIZ OLDUĞU SÖYLENMEMİŞTİR?