İstanbul Sarıyer’de Telli Tabya’nın üst tarafından yola yakın yerde Telli Baba adıyla anılan bir yatır ve türbesi vardır. Buradaki mezar onarılarak türbe haline getirilmiş. İçinde yatanın tam olarak kim olduğu belli olmayan ve hakkında çeşitli rivayetler olan bir kabirdir.

Bir rivayete göre asıl adı İmam Abdullah Efendi olan Telli Baba, Fatih devrinde orduda tabur imamı iken şehit olmuş. Seksen yıl önce hastalıklı bir genç kızın onu rüyasında görmesiyle birlikte mezarı ortaya çıkarmışlar.

Bir başka iddia ise, Telli Tabya’da bekçilik yapan bir ermişin ölmesi üzerine buraya gömülmüş olması nedeniyle “Telli Baba” denildiğidir.

Ancak bunların doğru olmadığını ve mezarda; Türk balıkçıya âşık olan bir Rum rahibe kızın bulunduğu da iddia edilmektedir. İddiaya göre Rahibe kız Rumelikavağı’ndaki manastırdan deniz yolu ile kaçarken, kayığının batması üzerine boğularak ölmüş. Cesedi bu mevkide kıyıya vurmuş. Bulunduğu yerin az yukarısında gömmüşler. Mezarı üzerine de gelin teli koymuşlar! Fakat zamanla söylenceler değişikliğe uğramış ve ‘Telli Gelin” “Telli Baba” olup çıkmış denilmektedir.

Soruda geçen şeylerin yapılmasına gelince: Bu tür batıl inanışların dinimizde yeri bulunmamaktadır. Müslümanların bu tür tel kesme, mum yakma, çaput bağlama gibi batıl inanışlardan uzak durması gerekir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

BİR KADININ GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ TAKMASI CAİZ MİDİR?

MÜSLÜMAN KADININ GİYİM ŞEKLİ NASIL OLMALIDIR?

KADININ SPOR YAPMASI CAİZ Mİ?

BİR KADIN FACEBOOK, TWİTTER, WHATSAPP GİBİ SOSYAL MEDYADA RESMİNİ, FOTOĞRAFINI KOYABİLİR Mİ?

BİRBİRİNE NİKÂH DÜŞEN KADIN VE ERKEĞİN SELAMLAŞMASI CAİZ MİDİR?