Konuyla ilgili rivayetlerden biri şöyledir: “Elbiselerinizi (çıkardığınızda onları güzelce) katlayın… Çünkü, şeytan katlanmış olarak bulduğu bir elbiseyi giymez, fakat katlanmamış/dağınık halde bulduğu bir elbiseyi giyer.”

Taberanî, -senette bulunan birinin ismini vererek- bu rivayetten başka Efendimizden gelen herhangi başkaca bir rivayetin söz konusu olmadığını belirtmiştir (bk. el-Mucemu’l-Evsat, Mim/Muhammed maddesi).

Hafız el-Hesemî de, bu hadisin rivayet zincirinde -aynı adamın ismini vererek- bu rivayetin zayıf olduğuna işaret etmiştir (bk. Mecmau’z-zevaid,5/135).

Bazı hadislerde geçen “Besmele çekmezseniz, şeytan sizinle beraber yer-içer veya elbisenizi giyer.” (Gazalî, İhyâ, III) şeklindeki hususlar, sağdan giyinmek, elbiseyi güzelce katlamak, düzenli olmak, sağ el ile yemek, besmele çekmek gibi sünnet olan şeylere teşvik etmeye yöneliktir.

Cinlerin bazı kılıklara gireceği doğrudur. Şeytan da cin taifesinden olduğuna göre, onun da bir kılığa girdiği zaman elbiseyi giymesi mümkündür.

Bazı rivayetlerden öyle anlaşılıyor ki, havada gezen bazı parazitler veya bir kısım zararlı mikroplar gibi şeylere de şeytan tabiri kullanılmıştır. Çünkü insanların geleneğinde zararlı şeylere şeytan diye ifade edilebiliyor. Hz. Peygamber (asm) da insanları irşat ederken, insanların bildiği kavramları kullanması irşada uygundur.

Ayrıca bu ve buna benzer rivayetleri, şeytanın zarar vermesine fırsat vermek, onun girişine kapı açmak olarak değerlendirmek gerekir.

Nasıl ki kış gününde pencereleri açmak soğuğun içeriye girmesine; elektrik akımı olan bir tele kablosuz dokunmak çarpılmaya neden olur. Bunun gibi yaptığımız bazı şeylerle şeytana pencere açmış ya da ona kablosuz dokunmuş gibi olabiliriz. Bu açıdan Peygamber Efendimizin (asm) tavsiyelerine uymak, şeytanların zarar vermesine, işimize burnunu sokmasına ve fitne fesadını yaymasına engel olacaktır.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

KUR’AN’DA BİLİMSEL MUCİZELER VARSA NEDEN HZ. MUHAMMED VEYA İSLAM ALİMLERİ İNSANLARA BUNU AÇIKLAMADILAR?

MUCİZE, YARATMAK, İMKANSIZ KELİMELERİNİ KULLANMANIN HÜKMÜ NEDİR?

KUR’AN-I KERİM’DE ANLATILAN KISSALARIN (HİKAYELERİN) ÖNEMİ NEDİR?

KUR’AN-I KERİM’İN TAHRİFTEN UZAK KALMASINI İZAH EDER MİSİNİZ?

KUR’AN’DA NEDEN GÜNEŞ’İN DE BİR YILDIZ OLDUĞU SÖYLENMEMİŞTİR?