Allah’a iman etmeden, hayatı boyunca kötülük yapmadan, hep iyilik yapan bir kimsenin ahirette cehenneme; Allah’a iman ettiği halde kötülük yapan ve günah işleyen kimselerin ahirette cezalarını çektikten veya bağışlandıktan sonra cennete girmelerinin ilahi adalete nasıl uygun düştüğü soruluyor.

Allah Teala yarattığı insanlar için şöyle bir kanun koyuyor:
“İslam geldikten sonra, ehl-i fetret sayılmayacak şartlarda yaşadığınız halde Müslüman olmadan ölürseniz Ehl-i Kitab olun başka din ve inanç içinde olun, inançsız olun… cennetime giremezsiniz. İslam’a girdiğiniz halde günah işlerseniz, bunun cezasını cehennemde çeker, sonra cennetime girersiniz.”

Demek ki iman etmeyen kişi bu kanuna aykırı davranıyor, günahların en büyüğü olanı işliyor, dine inanmıyor; ama hayatında sürekli iyilik yapan biri. Allah’a ve ahirete iman etmemiş olan kişi zaten cennete de iman etmez ve oraya girmeyi de istemez. Böyle bir kimseyi Allah niçin cennetine koysun? Hem iman etmiyor, böylece en büyük günahı işlemiş oluyor hem de bazı kimseler onun cennete girmeyişinin adaletle ilgisini sorguluyorlar!

Hak dine iman ettiği halde günahkar olarak ölmüş kimselere gelince bunlar, ilahî kanuna uyuyorlar. İman etmiş ve eninde sonunda cenneti hak etmiş oluyorlar. İşledikleri günahın ve kötülüklerin ise cezasını çekiyorlar.

Bundan daha mükemmel bir adalet olur mu?

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

NEDEN İMAN ETMELİYİZ?

İSLAMİYET’TEN ÖNCE YAŞAYAN YAHUDİLERİN VE HRİSTİYANLARIN İMANLARI GEÇERLİ MİDİR?

İMAN VE İSLAMİYET TAM OLARAK NEDİR? BUNUNLA İLGİLİ AYET VAR MIDIR?

ALLAH’A İMANDA NEDEN AKLİ DELİL ARANIYOR?

ÖLÜNÜN ARKASINDAN HAYIR, DUA VE İYİLİK OLARAK NELER YAPILABİLİR?