Bu konuda varsa erkek doktor yerine hanım doktor tercih edilmesi uygundur. Böyle bir imkan yoksa erkek doğum uzmanına doğum yaptırmakta caizdir.

Zaruret olmadan avret yerini açmak haramdır. Ama doğum, ameliyat ve sünnet gibi bir zaruret varsa durum değişir. O zaman ihtiyaç nispetine göre avret yerini açma durumu vardır. Şayet avretten bir karış kadar açılması kifayet ediyorsa, fazlasının açılması haramdır. Yani belli bir noktanın açılması yeterli ise kalan kısmını açmak ve bakmak haramdır.

Hasta bir kadın; muayene, tedavi ve ameliyat gibi şeylere muhtaç olabilir; ancak kadın, hasta olduğunda ehliyetli bir kadın doktor varsa onda muayenesini yaptırır. Yoksa erkek bir doktora gider tedavisini ona yaptırır. Aksi takdirde erkeğe gitmesi günah ve vebaldir.

Kezalik bir erkek hasta olursa, ehliyetli erkek doktor varsa ona gitmeye mecburdur. Yoksa bir kadın doktora gidebilir (Bedâ’iu’s-sanâî, 6/2962).

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

RUKYE (KUR’AN İLE TEDAVİ) HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ? ÇOCUĞUN AHLAKLI OLMASI İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUMAK VEYA YAZIP ÇOCUKLARIN ÜZERİNDE TAŞITMAK CAİZ Mİ?

KARABASAN HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ; BÖYLE BİR ŞEY VAR MI, NASIL KORUNURUZ?

TRAFİK KAZASINDA BİRİNİN ÖLÜMÜNE SEBEP OLSAK NE YAPMALIYIZ?

CEHENNEMDE BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ KADINLARIN VE ZENGİNLERİN DOLDURMASI İLE İLGİLİ HADİSLERİ AÇIKLAR MISINIZ?

MÜMİNLERİN ÖLÜMÜ NASILDIR, ACI ÇEKERLER Mİ; KÂFİRLERİN ÖLÜMÜNDEN FARKI NEDİR?