İman esaslarını, İslamiyet’in temel kaidelerini ve Müslümanın dinini ve dünyasını ilgilendiren konuları öğrenmesi gerekir. İlim denilince akla gelen ilk şey Allah’a ve iman esaslarına dair olan ilimlerdir. Bu nedenle İmam-ı Azam iman esaslarını anlattığı kitabına “En büyük fıkıh” demiştir. İlim öğrenmek farzdır. Kur’ân bir çok âyetinde bize ilmi, öğrenmeyi, okumayı, düşünmeyi, akıl erdirmeyi, tefekkür etmeyi, öğrendiklerimizi yaşamayı, öğrendiklerimizi öğretmeyi teşvik eder, tavsiye eder, emreder.

İlim Öğrenirken Günahlar Silinir mi?

“Her çekirdek bir ağaçtır.” sözü doğrudur. Ancak her çekirdek bir ağacın programını taşıdığı halde şartlarına uyarak ekilmezse ağaç olamaz. Bunun gibi her ilimde insanı Allaha götüren ve günahlarının silinmesine sebep olan bir sır vardır. Ancak çekirdek gibi olan bu sırrın açılması için de bazı şartlar lazımdır. İman, ibadet, niyet ve haramlardan sakınma gibi şartları yerine getiren onu ağaç gibi açacaktır. Geçmiş günahlarının silinmesine vesile olacaktır. Yoksa çekirdek olarak kalacak ve neticeye ulaşamayacaktır. Hatta hayatını yanlış yerde harcadığı için aynı zamanda sorumlu da olacaktır.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

İlim Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular:

ZEKÂ VE HAFIZANIN GELİŞMESİ VE UNUTKANLIKTAN KURTULMAK İÇİN OKUNACAK DUALAR VAR MI?

UNUTKANLIK NEDEN YAYGINLAŞTI VE BU DURUMDA NE YAPMAK GEREKİR?

İNSANIN KAÇ SAAT UYUMASI GEREKİR? ÜÇ SAAT UYKUYLA HAYATINI SÜRDÜRENLERİN OLDUĞUNU DUYDUM. İLİM İÇİN AZ UYUMANIN HÜKMÜ NEDİR?

“BİR SAAT İLİMLE MEŞGUL OLMAK, ALTMIŞ YIL İBADETTEN HAYIRLIDIR.” DİYE BİR HADİS VAR MIDIR? İLİM İBADETTEN ÜSTÜN MÜDÜR?

ERKEK HOCADAN İLİM ALMAK CAİZ Mİ?