Secde etmek farzdır. Bu nedenle namazın secdesi yapılmazsa namazın sıhhatine engel oluşturulmuş olur.

Secdenin en mükemmel şekli iki eli, iki dizi, iki ayağı ve alın ile birlikte burun kemiğini bir bütün halinde yere koymaktır. Bununla beraber ayakların sadece bir parmağının yere değmesiyle farz gerçekleşir.

Eğer bir kimse iki ayağından hiçbirini yere koymazsa secdesi sahih olmaz. Kadın ve erkek için durum aynıdır. Ayaklardan biri alınla beraber “Sübhanallah” diyecek kadar yere değse, daha sonra kaldırsa bile secdesi tamam olacağı için namazı bozulmaz.

Şayet alın secdede iken, ayaklar hemen zeminden yukarı kalkmış hâlde boşlukta ise secdesi tamam olmamaktadır. Bu namazın sahih olduğunu söylemek de mümkün değildir. En azından, bir defa fazla (Sübhane Rabbiyel Ala) diyecek kadar ayak parmaklarının uçları, alın secdede iken zeminde dikili durması gerekmektedir ki, kişinin secdesi tamam olsun.

Secde süresince ayakların her ikisinin de yerden kesilmesi namazı bozar. Ancak bir rükün yerine getirilinceye kadar ayakların ikisi veya biri yerde olursa namaz geçerlidir. Buna göre az da olsa ayaklardan ikisi ya da biri secde anında yere değmişse namaz olur. Fakat secde boyunca ayaklardan biri bile yere hiç değmediyse namaz olmaz.

Secde tesbihini bir defa söyledikten sonra ayaklar yukarı kaldırılmışsa, bu secdenin yine sahih olacağı söylenmiştir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

KABİRDE CENNETLİK OLDUĞUNU ÖĞRENEN BİRİSİ AHİRET İÇİN NEDEN KORKU DUYAR?

ZİKİR TERK EDİLİRSE GÜNAH OLUR MU?

ALLAH’I HER GÜN GÖRMEK CENNETTE MÜMKÜN MÜDÜR?

KİTABA, ALLAH’A, PEYGAMBERE KÜFREDENİN TÖVBESİ KABUL OLUR MU?

HZ. İSA’NIN ÖĞRETTİĞİ GÜNDE 100 DEFA OKUNMASI GEREKEN “BEŞ ZİKİR” NELERDİR? SAHİHLİK DERECESİ NEDİR?