İtaatsizlik, emre karşı gelme, başkaldırı anlamlarındadır. Bağî, serkeş ve asi anlamlarıyla Allah’ın kanunları çerçevesinde üzerine düşeni yapmaktan kaçınma hali ve günahkâr anlamları da verilmektedir.

Kur’an-ı Kerîm insanların dünya ve ahiret mutluluğu için uymakla zorunlu bulunduğu bir takım emir ve yasaklamalar getirerek örnek toplum modeli çizer. Bu modelde insana düşen görev ise emrolunduğu gibi yaşaması, Kur’an ve Sünnet’ten ayrılmamasıdır. Allah’a itaat sınırlarının dışına çıkmaması ve O’na isyankâr bir kul olmamasıdır.

Kur’an’da bu konuyla ilgili âyetlerde zikredilen isyan, asi, itaatsizlik… kelimeleri Allah’ın emirlerine karşı gelen O’na itaat etmeyen anlamlarında kullanılmıştır. Hadîs-i şeriflerde de Kur’an ayetlerine paralel olarak aynı manalarda kullanılırlar.

İnsanın Allah’a ve Resulüne isyan bayrağını açması demek İslâm’dan uzaklaşması ve O’nun koyduğu kanunları hiçe sayması demektir. Bu noktada o tür bir insanın ilâhlık ve rabblik kavramını reddettiği görülmektedir; çünkü bu makamı ortaksız olarak elinde bulunduran Allah’tır. Allah’ın kanunları İslâm’ın kendisidir. Yani din budur… Allah’tan başka ilâhlar edinmek, İslâm’dan başka yollar edinerek İslâm’ı acz içinde görmek ise şirktir, küfürdür. Bütün mesele Allah’a isyandan kaynaklanmakta; insanın kendi hevâ ve hevesi doğrultusunda şeytan yolunda, onun askeri olmasında düğümlenmektedir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

HZ. EBU BEKİR’İN BU SÖZÜ İSYAN MIDIR: “YA RAB! BENİM VÜCUDUMU ÖYLE BÜYÜT Kİ CEHENNEMİ DOLDURSUN DA BAŞKASINA YER KALMASIN.”

ZALİM YÖNETİME İSYAN CÂİZ MİDİR?

BİZLER, HİÇBİR ZAMAN SAHABELERİN SEVİYESİNE ULAŞAMAZ MIYIZ?

KURAN-I KERİMDE ŞEYTANIN İSYANI NASIL ANLATILMAKTADIR?

SÖZLERİNDE ALLAH’A İSYAN, ŞİRK OLAN MÜZİKLERİ DİNLEMEK İNSANI KAFİR YAPAR MI?