Yeryüzünde yüz binlerce bitki ve hayvan çeşidi vardır. Fert sayısı ise bilinemeyecek kadar fazladır. Mesela, bir gram orman toprağında spor ve bakterilerden meydana gelmiş bir milyon canlı varlık bulunur. Bunların yaratılış sebebini ve nasıl yaratılacağını, ne kadar yaşayacağını Allah bilir. Bilim adamları yapacakları araştırmalarla bunların varlığı, şekli ve yapısı ile ilgili bazı bilgileri ortaya koymaya çalışır. Bizim gördüğümüz anormal yapıdaki canlılar, işte bu tespitlerden sadece çok az bir kısmıdır.

Bilim adamları bu anormalliklerin sebeplerini ortaya koymaya çalışırlar. Bu araştırma işinin dışında olan insanlara düşen de Allah’ın istediğini istediği şekilde yarattığını düşünüp Onun işine karışmamaktır.

Allah’ın yarattığı özürlü veya sakat bir varlığa insan acır. Niçin? Çünkü o canlının emsalleri gibi normal yapıda olmasını arzu eder. Sakat yapıdaki canlının sıkıntılı bir hayat sürdüğünü düşünür.

Bu canlıyı yoktan yaratan Allah’tır. Rızkını veren Allah’tır. Onun sıkıntısını insandan çok daha iyi bilen Allah’tır. O halde o anormal, sakat ve özürlü canlıları insan Allah’a bırakmalı. Onlara sadece ibret nazarıyla bakmalıdır.
İnsan şöyle düşünmelidir:
“Cenab-ı Hak beni hiç yaratmayabilirdi veya taş olarak yaratırdı. Bitki olarak yaratabilirdi. İnsan yaratırdı, fakat bazı azalarımı ve organlarımı noksan olarak yaratabilirdi. Beni böyle her azası tam yarattı. Bana akıl verdi. Sevgi, şefkat ve merhamet gibi his ve duygularla beni donattı. Dolayısıyla ben O’nun emir ve yasaklarına uymalıyım, ibadetlerimi yaparak sakat ve özürlü olmadığıma şükretmeliyim.”
Hiçbir varlığın Allah’tan bir varlık olarak yaratılma gibi bir alacağı yoktur. Dolayısıyla Allah ne yaratmışsa hep lütuf ve merhametinden dolayı yaratmıştır.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

ALLAH’IN İNSANLARI KENDİ NURUNDAN YARATTIĞI” DOĞRU MU?

ALLAH MERHAMETSİZ Mİ NEDEN CEHENNEMİ YARATTI?

ALLAH MUHTAÇ MI, BİZİ NEDEN YARATTI?

BU DÜNYADA DA ALLAH CEZA VERİYORSA, ÖTEKİ DÜNYAYI NİYE YARATTI?

ALLAH CEHENNEME GİDECEĞİNİ BİLDİĞİ KULUNU NİYE YARATTI?