Alınan ilâcın, başvurulan tedbirin yalnızca spermin yumurtayı aşılamasına mânî olması gerekir. Eğer aşılanmış yumurtanın bozulmasına veya ölmesine ve düşmesine sebep olursa bu kürtaj mâhiyetindedir ve câiz değildir.
Meselâ spiral koydurmanın hükmü, etkisi üzerindeki farklı görüşler ve tesbitler yüzünden tartışılmıştır. Bizim daha önce kendilerinden bilgi aldığımız uzmanlar, spiralin aşılanmayı değil, aşılanmış yumurtanın rahim duvarına tutunarak beslenmesini engellediğini ileri sürmüşlerdi. Biz de bu bilgiye dayanarak spiral tedbirinin kürtaj gibi olduğunu söylemiştik.

Daha sonra, çok sayıda uzmanla birlikte yaptığımız bir seminer çalışmasında spiralin, daha çok aşılanmayı engellediği, aşılanmış yumurtanın ölümüne sebep olmasının ise daha az ve nadir olduğu ortaya çıktı. Biz de fetvâmızı değiştirdik; “böyle ise câiz olur” dedik. Çünkü fıkıhta hükümler nadir olana değil, gâlip ve çok olana binâ edilir. Ve şer’an mümkün olduğu, dince sakınca bulunmadığı ölçüde insanları zora sokmaz.

Alınan tedbirin şer’an (dince) sakıncalı olan bir eylem ve işleme sebebiyet vermemesi gerekir. Meselâ kadın veya erkeğin ilâç alarak veya erkek kaput kullanarak -zararsız bir şekilde- hâmileliği önlemelerinin mümkün olması durumunda operasyon câiz olmaz. Çünkü bunda avret yerlerini açmak ve -gören, dokunan doktor da olsa, zarûrî olmadığı halde- başkalarına göstermek ve dokundurmak gibi sakıncalar vardır.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

ERTESİ GÜN (DOĞUM KONTROLÜ) HAPI KULLANMAK VEYA HAMİLE KALMAMAK İÇİN KORDON (TÜPLERİ) BAĞLATMAK CAİZ MİDİR?

KARABASAN HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ; BÖYLE BİR ŞEY VAR MI, NASIL KORUNURUZ?

TRAFİK KAZASINDA BİRİNİN ÖLÜMÜNE SEBEP OLSAK NE YAPMALIYIZ?

CEHENNEMDE BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ KADINLARIN VE ZENGİNLERİN DOLDURMASI İLE İLGİLİ HADİSLERİ AÇIKLAR MISINIZ?

MÜMİNLERİN ÖLÜMÜ NASILDIR, ACI ÇEKERLER Mİ; KÂFİRLERİN ÖLÜMÜNDEN FARKI NEDİR?