Bir mescidin içi ve arsası mescid olduğu gibi, semaya kadar olan bütün üst tarafı da mescidin kendisi hükmündedir.

Bu itibarla, çok katlı binalarda, mescit olarak kullanılan herhangi bir katta cemaatle namaz kılınırken, söz konusu kat, cemaati almadığı takdirde, alt veya üstten bu kata bitişik katlarda duran cemaatin, hoparlör veya müezzinin tebliği ile imamın intikallerinden haberdar olmaları halinde, imama uymaları sahihtir. İmamı veya imamı görenleri görmeleri için bölüm veya odaların kapılarının açık olması, şart değildir.

Buna göre, ses bağlantısı olmak kaydıyla cami olarak kullanılan binanın farklı kat ve bölümlerinde, imama uyarak namaz kılınabilir. Ses bağlantısının kesilmesi durumunda ise, imamın hareketlerinin takip edilememesi sebebiyle imama uyanların namazları bozulur.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

MESCİD-İ HARAM’DA CEMAATLE NAMAZ KILINIRKEN İMAMIN HİZASINDAN ÖNDE OLANLARIN NAMAZLARI GEÇERLİ OLUR MU?

KÂBE KAVSEYN VE SİDRETÜ’L-MÜNTEHÂ NE DEMEKTİR?

BAZILARI KÂBE’NİN ASLINDA MEKKE’DE DEĞİL DE PETRA ANTİK KENTİNDE OLDUĞUNU SAVUNUYORLAR VE “İSLAMİYET’İN İLK 150 YILINDAKİ CAMİLER KIBLE OLARAK PETRA DİYE BİR ŞEHRİ GÖSTERİR” DİYORLAR, BU KONUDA BİZİ AYDINLATIR MISINIZ?

GÜNÜMÜZDE KABE’NİN MÜSLÜMANLARIN PUTU OLDUĞUNU İDDİA EDİYORLAR. “MÜSLÜMANLARIN DA DİĞER DİNLER GİBİ PUTLAŞTIRDIĞI ŞEYLER VAR.” DİYORLAR. BUNUN YANLIŞ OLDUĞUNU NASIL ANLATABİLİRİM?

SÜNNETLERİN YERİNE KAZA NAMAZI KILINABİLİR Mİ? KAZA NAMAZI OLAN KİŞİ SÜNNET OLAN NAMAZLARI KILABİLİR Mİ?