İslam dini, bir bütün olarak hayatın her yönünü içine alır. Bu nedenle vatan sevgisi ve devlet anlayışını belirli sınırlar içerisinde değerlendirmiştir. 

Örneğin evine veya malına saldırıldığı zaman, onu korumak ve kendini müdafaa etmek dinimizin bir emridir. Bu yolda ölse şehit olur. Vatan ise bütün Müslümanların ortak evidir. Onu korumak ve muhafaza etmek ise Müslümanların ortak görevidir.

Peygamber Efendimiz (asm) Medine’ye hicret edince, orada bulunan Yahudilerle bir anlaşma imzalamıştır. Bu anlaşmada geçen önemli maddelerden biri de “vatanları olan Medine’ye bir saldırı olursa beraber savunma yapacakları” konusuydu. Demek ki vatanımızı korumak için gayri müslimlerle bile anlaşma yapılabilir. Yani vatan ne pahasına olursa olsun korunması gerekir. 

Bir Müslüman dinini, namusunu, canını ve malını vatan ve devletiyle korur. Hatta vatanına bir Müslüman devlet bile saldırsa onu korumak dinimizin emridir. 

Yerler ve zamanlar, içerisinde olan kimseler ve yapılan işlere göre değer kazanır. Bu açıdan bir İslam devleti olan bu memleketin, bu toprakların ve içinde yaşayanların korunması ve devam etmesi noktasından vatan, bayrak ve devletin varlığını zorunlu kılmaktadır.

Bazı alimler Vatan sevgisi imandandır.” sözünün zayıf hadis veya mevzu olduğunu söylese de manasının doğru olduğu ifade edilmiştir (Acluni, Keşfu’l-Hafa, 1/345, no: 1102).

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

DOĞAL AFETLERDEN ŞEHİT OLABİLİR MİYİM YOKSA ŞEHİT MERTEBELERİNDEN BİR MERTEBE Mİ KAZANIRIM?

ŞEHİTLERİN BÜYÜK GÜNAHLARI AFFEDİLİR Mİ?

ŞEHİT EŞİYLE EVLENMENİN SAKINCASI VAR MI?

VATANI İÇİN ÖLEN ASKER, NAMAZ KILMASA DA ŞEHİT OLUR MU?

ŞEHİTLİK NEDİR, MERTEBELERİ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ? KİMLER ŞEHİTTİR, YANAN VE BOĞULAN ŞEHİT MİDİR?