Burada arkadaşınızın nişanlısından beklenilen; müstakbel kocasını “faiz” başta olmak üzere diğer günahlara karşı korumaktır. Baskı yaparak ateşe atmak değil! Nitekim Kur’an’a göre de bir hanıma düşen şey; evi geçindirmekle yükümlü ve imkanlarının sınırlı olduğu anlaşılan müstakbel kocasının kararlarına saygı göstermektir.

Burada parayı kazanan erkek olduğuna göre, evi geçindirme yükümlülüğü de ona aittir. Bu konuda arkadaşınız, ekonomik durumunu aşan bir taahhüt altına girmeye zorlanmamalıdır.

Arkadaşınız açısından meseleye baktığımızda ise, değil üzerinde henüz hiçbir hakkı ve sorumluluğu olmayan nişanlısı, dünyaya gelmesine vesile olan anne-babasının hatırı için veya baskıları ile olsa bile Allah’ın yasak ettiği bir işi yapamaz. Bu konuda kendisini herhangi bir şekilde baskı altında hissetmesine gerek yoktur.

Ayrıca, arkadaşınız, nişanlısının uygun olmayan, hatta haram ve günah olan ısrarcı ve baskıcı isteklerine karşı; kararlı bir duruşla “Allah’ın haram kıldığı bir şeyi asla yapamam.” derse, karşı taraf da sınırlarını şimdiden öğrenmiş olur. Belki de bu kararlı duruş karşısında ısrarından vazgeçebilir. Önemli olan burada onun asla kabul edemeyeceği talepler ve davranışlara açık kapı bırakmadan net bir duruş sergilemesidir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

NİŞANLILIK DÖNEMİNDE KIYILAN DİNİ NİKAH MAHREMİYETİ KALDIRIR MI?

ÇEYİZ DÜZMEK DİNEN UYGUN MUDUR?

ÇOCUKLARIN SOSYAL MEDYA VE İNTERNET BAĞIMLISI OLMAMASI İÇİN NELER TAVSİYE EDERSİNİZ?

EŞCİNSEL OLMAK GÜNAH MI? EŞCİNSEL BİRİ İLE EVLENİP AİLE KURMAK DEĞİL DE SADECE “EŞCİNSEL OLMAK” GÜNAH MI? SADECE BU DUYGULARI TAŞIMAK BİZİ SORUMLU TUTUP GÜNAHKAR YAPAR MI?

NİŞAN VE NİŞANLILIK DEVRESİ NASIL OLMALIDIR?