Bu konu biraz astroloji, biraz psikoloji, biraz da teolojiden kaynaklanmaktadır. Bunların hepsi de genel olarak ayet ve sahih hadislere dayanmayan varsayımlardır. Yani astroloji açısından bakıldığında, belli yıldızların gönderdiği enerjiden tam yararlanmayan kimsede “yıldız düşüklüğü” var demektir. Bu sadece bir hayal mahsulüdür.

Psikolojik yönden bakıldığında, güya “yıldız düşüklüğü” sebebiyle kişide psikolojik bozukluk meydana geldiğine inanılmaktadır. İslam’da yıldızlara veya Allah’tan başka herhangi bir varlığa hakiki tesiri vermek, kişinin İslam dışına çıkmasına sebep olur.

Bu iki kanaldan yoğunlaşan duygu ve düşünceler hastalığın reçetesini teolojide ararlar. Zira başka çıkış yolu da yoktur. Bunun için Allah’ın isimleri veya bazı ayetlerin okunması ile tedavi yolları gösterilir. Bunları da hadislerde de yer alan şifa ayetleri ve dualarla tahakkuk ettirmeye çalışırlar.

Nazar haktır, fakat “yıldız düşüklüğü”nden kaynaklanmıyor. 

Ayetü’l kürsi ve Fatiha yedişer defa, Felak-Nas on birer defa, “Hafîz” ismi 88 defa ve daha başka ayetler okunabilir. Allah dilerse şifasını verir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

NAZAR / GÖZ DEĞMESİ GERÇEK MİDİR VE BÜYÜYLE İLGİSİ VAR MIDIR?

NAZAR BONCUĞU TAKMAK CAİZ Mİ?

İNSAN NİÇİN YARATILMIŞTIR?

NAZARA KARŞI OKUNAN DUA SONRASI MEYDANA GELEN ESNEMENİN DİNEN BİR HÜKMÜ VAR MI?

RİSALE-İ NUR NASIL BİR TEFSİRDİR, BEDİÜZZAMAN KİMDİR?