Allah lafza-i celal bütün güzel isim ve sıfatları içine alan bir ism-i azamdır. Gerek müjdeli haberlerde, gerek uyarıcı mesajlarda zikredilmesi, söz konusu uyarı ve müjdenin tahakkukunda asla şüphenin olmadığını pekiştirmeye yöneliktir. Allah bir konuda karar verdiyse, onun gerçekleşmemesi imkansızdır.

Örneğin, Fetih suresinde Hz. Peygamber (asm)’in rüyasının doğruluğunu tasdik etmek üzere, diğer isimler yerine “Allah” lafza-i celal kullanılmıştır. Bin bir isim ve sıfatları tazammun eden ve bütün onları da zihne çağrıştıran Allah isminin kullanılması, rüyanın tahakkuk etmesinin şüphesiz olduğuna, rüyanın mutlaka gerçekleşeceğine; çünkü bu işin arkasında bin bir, belki dört binden fazla isim ve sıfatların sahibi Zât-ı Akdesin olduğuna işaret etmeye yöneliktir.

Ayrıca Allah lafza-i celal, Zat-ı Akdesin ism-i hassıdır, özel ismidir, başka varlıklar için kullanılması yasaktır. Yüce Yaratıcıyı, Rabbulâlemini nazara verirken en çok bu ismin zikredilmesi, büyük önem arz etmektedir. Zira isim ile müsemma arasındaki ilişkiyi çağrıştıran ismin konumudur. Eşi benzeri olmayan, kibriya ve azamet sahibi bir Rabbin ezeli, ebedi, sermedi kimliğinin büyüklüğünü çağrıştıran ancak en büyük ismi olan Allah lafza-i celaldır.

2697 rakamı, Allah’ın bir ismi veya sıfatı olan “Zulfadli’l-azîm”in (okunmayan vasıl elifi hariç) ebced değeridir.

Demek Allah deyince lütuf ve keremi çok büyük olan bir Rab akla gelmelidir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

PEYGAMBERİMİZ ALEYHİSSELAM, MİRAÇTA ALLAH’I GÖRMÜŞ MÜDÜR? DÜNYA’DA ALLAH’I GÖRMEK NASIL OLUR? BİZ ALLAH’I HAYAL DAHİ EDEMEYİZ, ÇÜNKÜ O, ZAMANDAN VE MEKANDAN MÜNEZZEHTİR.

ALLAH BİZİ YARATMADAN ÖNCE İNSAN OLMAK İSTEYİP İSTEMEDİĞİMİZİ SORMUŞ MUDUR?

CENNETTE ALLAH ‘I GÖREBİLECEK MİYİZ?

ALLAH, KÂİNATI YARATMADAN ÖNCE NE YAPIYORDU?

ALLAH’IN; CANLILARI VE EVRENİ YARATMA AMACI NEDİR?