Herhangi bir organa suyun ulaşmasına engel olan bir şey varsa, bu abdestin sıhhatine de engeldir. Zeytinyağı gibi suyun deriye geçmesine engel olmayanların bulunması abdestin sıhhatine zarar vermez. Saç ve deride bulunan kına renkleri de abdest ve gusle engel olmaz. Saçında ıslak kına olan için iki sakınca söz konusudur:

Birincisi: Başı mesh etmek için de abdest için geçerli olan temiz suyun olması gerekir. Suyun rengi değiştiği takdirde temizleyici olma vasfı kaybolur ve mesh için de geçerli olmaz.

İkincisi: Henüz ıslak olan kına saçta bir katman oluşturmakta ve suyun saça ulaşmasına engel olmaktadır. Bu da abdestin sıhhatine manidir. Bu durumda mesh yerinin kınasını yıkadıktan sonra abdest alınmalıdır. Şayet bu çok zor oluyorsa, Şafii mezhebini takliden bir kaç kılı yıkayıp, temizledikten sonra onları mesh etmek uygun olur.

Prensip olarak, kurumuş olan kına renkleri herhangi bir katman oluşturmadığından, suyun ilgili organın derisine veya saçına ulaşmaya engel değildir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin. 

Bazı Merak Edilen Sorular:

KASIĞA YAKIN KILLARIN ALINMASI CAİZ Mİ?

NAMAZ ESNASINDA SÜREKLİ KAÇINCI REKATTA OLDUĞUMU UNUTUYORUM SÜREKLİ BAŞTAN KILIYORUM, NE YAPMALIYIM?

NAMAZDA ETEK GİYMEK ŞART MI? PANTOLON İLE NAMAZ KILINABİLİR Mİ?

KABİRDE CENNETLİK OLDUĞUNU ÖĞRENEN BİRİSİ AHİRET İÇİN NEDEN KORKU DUYAR?

MÜTEDEYYİN/DİNDAR BİR DOKTOR, ANNE KARNINDAKİ ÇOCUĞUN SAKAT OLARAK DOĞACAĞINI SÖYLERSE, KÜRTAJ İLE ÇOCUĞU ALDIRMAK CAİZ MİDİR?