Öncelikle ifade edelim ki, birbirine açılan, fakat suları kesinlikle birbiriyle karışmayan denizlerin bu özelliği, okyanus bilimciler tarafından çok yakın bir zaman önce keşfedilmiştir. “Yüzey gerilimi” adı verilen fiziksel bir kuvvet nedeniyle, komşu denizlerin sularının karışmadığı ortaya çıkmıştır. Denizlerin farklı yoğunluklarından kaynaklanan yüzey gerilimi, âdeta bir duvar gibi sularının birbirine karışmasını engeller. (bk. Richard A. Davis, Principles of Oceanography, Addison-Wesley Publishing Company, Don Mills, Ontario, s. 92-93)

Demek ki, bu konu esas itibariyle bir fen konusudur. Ayetin mübhem ve mücmel ifadesinin açıklanması ancak fenni keşiflerin ortaya koyduğu verilerle mümkündür. Mesela, ayette “iki deniz” denilmiştir. Bu iki denizin hangileri olduğunu belirlemek ancak donanımlı bir araştırma çabasıyla mümkündür.

Yine ayette: ‘iki denizin salıverildiği ve bir biriyle bitiştiğinden’ söz edilmiştir. Bu mutlak bir ifadedir. “İki denizin tamamı mı, yoksa bazı kısımları mı olduğu” kayıtları söz konusu olabilir. Ancak bu da ciddi bir araştırmaya bağlıdır. 

Keza ayette, ‘iki denizin karışmasını engelleyen bir perdenin olduğuna’ dikkat çekilmiştir. Fakat bu engelli perdenin adı “berzah” olarak geçmiştir. Bu ise iki deniz arasındaki engelin bir dolgu veya bir boşluk olma ihtimaline açıktır.

Demek ki, ayette söz konusu edilen birbiriyle karışmayan denizlerin salı verilmesi, birbirine bitişmesi, birbirine karışmalarını engelleyen bir perdenin olması gibi unsurların hiçbiri bir tek yorumla açıklanabilecek durumda değildir. 

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

COVİD-19 GİBİ AŞILAR ORUCU BOZAR MI?

KAN ÇIKMASI İLE KAN AĞIZ İÇİNDE KALSA ABDEST BOZULUR MU?

ORUCUMUZUN BOZULDUĞUNU ZANNEDEREK BİR ŞEY YERSEK KEFARET GEREKİR Mİ?

ÜÇ MAAŞ ALMAK KURBAN KESMEK İÇİN YETERLİ Mİ?

EZANA SAYGI SEVAP KAZANDIRIR MI?