Bu durum ya çok önemli olmadığı ya da Türklerin örfüne has bir keyfiyet olduğu için fıkıh kitaplarımızda yer almaz. Biz bu konudaki İslâmî edebi, bilinenlerden hareketle öğrenebiliriz. Öncelikle Kur’ân-ı Kerim’de kişinin kayınpeder ve kayınvalideye “baba-anne” demesini isteyen bir âyet-i kerime yoktur. Hadislerde de böyle bir şey bilmiyoruz. Rasûlüllah Efendimizin (sav) kendisinin Ebûbekir ve Ömer Efendilerimize (ki, onun kâyinpederi idiler) “baba” diye hitap ettiği vaki olmadığı gibi, kendi damadı olan Osman ve Ali Efendilerimizin de ona “baba” dedikleri bilinmemektedir. Onlarla alâkalı Hadislerde hep “Ey Allah’ın Rasûlü” dediklerine şahit oluyoruz Rasûlullah’ın hanımları, “mü’minlerin anneleri” (Ahzâb (33) 6) olduğu gibi, kendisi de mü’minlerin manen Babası olduğundan onun, kendi eşlerinin babalarına “baba” demesi uygun olmazdı, diye düşünülebilir ama, kendi damatlarının ona “baba” demelerinin bir değil iki sebebi bulunmasına rağmen, dememiş olmaları bize, kayınpedere “baba” denmeyeceğine dair ışık tutar.

Ancak karı-kocanın birbirlerine karşı yumuşak ve nezaketli olmalarının ve birbiri yakınlarına, diğerinin hoşlanacağı ünvanlarla ve saygıyla davranmalarının birbiri üzerindeki haklarından olduğu da edep kitaplarımızda mevcuttur. Öyleyse herkesin, muhatabının statüsüne uygun bir hitapla ona hitap etmesi, en uygun olanıdır. Evlenen çocuklarının başkası tarafından ellerinden alındığı duygusunu yaşayan anne-babayı; çocuklarının başkalarına anne, baba diye hitap etmesi, ayrıca rencide edecektir. Kayınpeder ve kayınvalidenin kendilerine “anne” ve “baba” denmediğinden ötürü rencide olabilecekleri de düşünülebilir. Ama bu, örften ve günümüzde öyle alışıldığından dolayıdır.

Öyleyse kayınpeder ve kayınvalideye baba ve anne demenin dinen bir sakıncası olmadığı söylenebilir. Nitekim ceddimiz hürmet olarak bunlara “Ana-baba” demişlerdir. Kayınvalideye ve kayınpedere, “Ana-baba” demek ise daha tabiidir. Riya maksadıyla söylenirse, riya, saygı için söylenirse saygı olur. Ceddimiz, kayınvalideye ve kayınpedere, “Hanım anne”, “Bey baba” da demişlerdir. Hakiki ana-baba ile karışmamaları için böyle söylemek daha iyidir. Bazı yerlerde kayınvalideye “Cici anne” de diyorlar. Bunlar mubah âdetlerdir. Günah olmayan âdetlere uymakta mahzur yoktur. Hatta mubah olan âdete uymamak şöhrete, kalp kırmaya sebep olursa böyle âdetlere uymak gerekir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

GELİNİ ALNINDAN ÖPMEK HARAM MI?

GELİNLİK GİYMEK CAİZ MI?

KAYINVALİDESİ EZİYET EDEN GELİN NE YAPMALIDIR?

BİR GENCİN AİLESİ FAİZ İLE EV YAPTIRDI; BU EVDE YAŞAMAK BU GENCE HELAL MİDİR?

AİLE İÇİ GEÇİMSİZLİĞİN DÜZELMESİ İÇİN NE YAPMALIYIM?