Âyet-i kerîmenin emrine göre, abdestin farzı dörttür. Bunlardan biri de ayakları yıkamaktır. Yıkama yerine çıplak ayağı meshetmek Ehl-i sünnet itikadınca câiz değildir. Ayak yıkanmaz ise abdestin bir farzı terkedilmiş olur. Farzı terkedilen şey de sahih olmaz. Dört hak mezhebin dördü de bunda ittifak etmiştir. Sadece Caferiyye fırkası böyle bir tatbikatın, yani abdest sırasında ayakları meshetmenin içine girmektedir. 

Bunun ilmî sebebi, ayakları yıkamayı emreden âyetin bir kelimesi olan “Ercüleküm”ü, esreli okumaktan ibarettir. Âyetin ilk yazıldığı günlerde üstün esre olmadığından, yanlış okumak daha fazla ihtimal dahilindeydi. Nitekim Caferîler de âyetin üstününü esre okuyunca mânâ zannettikleri gibi çıkmıştır. Ayaklarını yıkama yerine meshetmek gibi bir görüşü tercih eder duruma girmişlerdir. Bundan dolayıdır ki, çıplak ayağını yıkama yerine meshedenler küfüre nisbet edilmezler.

Resûlüllah Efendimiz (asm) bizlere ibadetin şeklini bizzat tatbik ederek göstermiştir. Onun yüksek hayatında çıplak ayaklarını ilk defa yıkadığını, sonra da üzerine mest giyip mesh yaptığını açıkça müşahede etmekteyiz. Buharî ve Müslim gibi sahih hadîs kitaplarındaki hadîsler bunu emretmektedir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

ABDESTLİ İKEN YELLENME OLUYOR, ABDESTİM KAÇIYOR GİBİ VESVESE GELİYOR NE YAPMALIYIM?

VÜCUTTAKİ KABARCIKLARDAN VE SİVİLCELERDEN ÇIKAN SU/SIVI ABDESTİ BOZAR MI?

NEFSİMİ NASIL TERBİYE EDEBİLİRİM?

ABDEST DUÂLARI NELERDİR? HERHANGİ BİR AZAYI YIKARKEN NE DEMELİYİZ?

MAZERETİ OLMADIĞI HALDE CEMAATLE NAMAZ KILMAYANIN NAMAZI OLUR MU?