Rezin’in yıldız baktırmak ile ilgili naklettiği bir hadisi şerif şöyledir: İbnu Abbâs (ra) anlatıyor: “Rasülullah (sav) buyurdular ki: “Kim, Allah’ın zikrettiğinin gayrisi için yıldızlar ilminden bir bab iktibas ederse sihirden bir şube iktibas etmiş olur. Müneccim kâhindir; kâhinde sihirbazdır, sihirbaz da kâfirdir.”

Bir diğer rivayette ise hadis şöyle gelmiştir: “Kim yıldızlarla ilgili bir ilim iktibas etmişse sihirden bir şube iktibas etmiş demektir. (Yıldız ilmi) arttıkça (sihir ilmi de) artar.” (Ebu Dâvud, Tıbb 22, (3905)).

Hadiste geçen “Allah’ın zikrettiğinden başkası” tabiri, Kur’an-ı Kerim’de geçtiği şekliyle, yıldızların Allah’ın varlığını ve birliğini gösteren birer delil olması, semamızı süsleyen birer avize ve takvim belirleyici özellikleri ve şeytanları taşlamaya yarayan kısmıyla, gökyüzü sakinlerin meskenleri şeklindeki bilgilerdir. Bunları (yıldız, fal ve falcılık) kitabımızda ele alacağımız şekliyle fal bakmak, insanların kaderine hükmeden, hareketleriyle yağmur, kar vs. yağdıran güçler olarak görmek ve büyü ve falcılığa alet etmek, burçlar ilmiyle, yıldızname ile ilgisini kurup, insan kaderine hükmettiklerini düşünmek ve öyle inanmak küfür olarak nitelendirilmektedir. 
“Çünkü insanlara ve tabiata hükmeden yegane güç ve kuvvet, kainatta kendinden başka güç, kuvvet ve kudret sahibi olmayan Allah’ın gücü ve kuvveti, Onun iradesi ve kudretidir. O dilemedikçe hiçbir şey olmaz.” (Haşr, 59/23-24; Saf, 61/1; Münafikun, 63/8; Teğabün, 64/18; Mülk, 67/2).

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

GERDEK GECESİNDE NELER YAPMAMIZ GEREKİR? DİNİMİZİN BU KONUDAKİ EMİR VE TAVSİYELERİ NELERDİR?

ALLAH DOSTLARI VE EVLİYALAR, İNSANLARA NASIL GÖRÜNÜR?

GEÇERLİ BİR SEBEP OLMADAN BOŞANMAK İLE İLGİLİ HÜKÜM NEDİR?

ANNE BABA FASIK, GÜNAHKAR İSE ONLARA İTAAT NASIL OLMALIDIR?

SELAM TAŞIYIP İLETMEMEK GÜNAH MI?