Düzen demek, eşyanın tabiatına uygun nizam demektir. Bir zaman bazı uzmanlar deprem için “bir doğa harikası” demişlerdi. Demek ki, harika bir düzen sonucu ortaya çıkıyor bütün bu olaylar. Mesela; kuyruklu yıldızlar prensip olarak düz bir istikameti değil, çetrefilli hareketlerle zikzaklar çizerler. Fakat uzmanlar, diğer yıldızlara göre bir düzensizlik görüntüsünü veren bu hareketi de harika bir düzen olarak kabul ediyorlar.

Kâinatı ilim, kudret ve hikmet ölçüleriyle tam bir adalet, bir denge, harika bir düzen içerisinde yaratan Allah, her şeye, boyuna göre uygun bir düzen elbisesi giydirmiştir. Filin kulakları fil için güzeldir, fakat insanda olsa çok çirkin olur. “O (Allah) ki, yarattığı her şeyi çok güzel, pek mükemmel yapmış ve ilk başta insanı çamurdan yaratmıştır.” (Secde, 32/7),

“Yedi kat göğü birbiriyle tam uyum içinde yaratan O’dur. Rahman’ın yaratmasında hiçbir nizamsızlık göremezsin. Gözünü çevir de bak: Herhangi bir kusur görebilir misin? Sonra tekrar tekrar gözünü çevir de bak, gözün bir kusur bulamadığından, eli boş ve bitkin geri döner.” (Mülk, 67/3-4) mealindeki ayetlerde, kâinatın her tarafında kusursuz bir düzenin olduğu vurgulanmıştır.

Hülasa: Bir yıldız böceğinin ufacık ışığıyla, hakiki yıldızlarla, güneşlerle boy ölçüşmeye kalkması ne kadar komik ise, sonsuz ilim, kudret ve hikmet sahibi Yüce Yaratıcı’nın yarattığı evrende kusur bulmaya çabalamak, ondan bin kat daha komiktir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

BAŞKA GEZEGENLERDE YAŞAYAN CANLILAR VAR MI?

KÂİNATTA, İNSANLARDAN BAŞKA YAŞAYAN MAHLUKLAR VAR MI?

ASTROLOJİ (YILDIZ FALCILIĞI) BİLİM MİDİR? ASTROLOJİYE İNANMAK ŞİRK MİDİR?

HIDRELLEZ NE DEMEKTİR? İSLAM’DA YERİ VAR MIDIR?

EVLİLİKTE HANIMLARA NASIL DAVRANILMALI?