Namazda başı sağa sola çevirmek tenzihen mekruhtur. Namaz kılarken başı sağa sola çevirmek, kişinin Allah’la olan irtibatını koparır, şeytanın kendisini meşgul etmesine vesile olur; çünkü şeytan kişinin namazdaki gafletini ganimet bilir. Kişinin namaz esnasında sadece göz ucuyla sağa sola bakması namaza zarar vermez ve mekruh sayılmaz. Namaz kılarken bedeni kıbleden ayrılacak derecede sağa sola dönmek namazı bozar. Meşru bir özürden dolayı namaz esnasında başı sağa sola çevirmek mekruh olmaz. Nafile namazlarda başı sağa sola çevirmek, farz namazlardakinden daha az mekruhluk ifade eder; çünkü farzlara ihtimam şeriatta nâfilelerden daha önceliklidir.

Âişe radıyallahu anhâ şöyle dedi: Resûlullah aleyhissalatü vesselama namazda başı sağa sola çevirmenin hükmünü sordum. Peygamberimiz: “Bu, kulun namazından bir miktarını şeytanın kapıp aşırmasıdır.” buyurdu. (Buhârî, Ezân 93, bk. Ebû Dâvûd, Salât 161).

Peygamber Efendimiz (asm) bir hadislerinde bu hususu şöyle açıklamışlardır: “Namazda iken sağa sola bakmaktan sakınınız. Çünkü sizden biriniz namaz içinde olduğu müddetçe Rabbine münâcat etmiş, yani gizli gizli O’nunla konuşmuş olur.” (Heysemî, Mecmaü’z-zevâid, 2/80).

Namaz kılan insan başını sağa sola döndürünce, şeytan bir zafer elde eder ve kulu meşgul etme imkânına kavuşmuş olur. Şeytanın meşgûliyetine kapılmış olan kul Allah’la olan bağını koparmış demektir. Bu sebeple namazında bazen unutkanlık hali kendisine üstün gelir, kaç rekat kıldığını bilemez, bazen hataya düşer, okuduğunu şaşırır. Artık o anda kalbi de Allah ile meşgul değildir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Namaz Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular:

NAMAZI CEM ETMEK DOĞRU MUDUR? İSTİSNALAR VAR MIDIR?

HZ. ÖMER’İN “AHİR ZAMANDA BEŞ VAKİT NAMAZ KILAN GENÇLER EVLİYADIR.” DEDİĞİ DOĞRU MU?

İSTİHARE NAMAZI NEDİR, NASIL KILINIR?

KIBLE TAYİNİ NASIL YAPILIR VE YÖN BİLİNMEYEN YERDE NAMAZ NASIL KILINIR?

NAMAZ ORUÇ ZEKAT VE HAC FARZ GİBİ İBADETLERİN FARZ KILINMA SIRALAMALARI NEDİR?