Kurbanlık hayvanı usûlüne ve sünnete uygun olarak rahatça ve fazla eziyet vermeden kesebilmek için, önce keskin ve büyük bir bıçak hazırlanır. Hayvanın göremeyeceği bir yere konur. Sonra kurbanlık hayvan, kesileceği yere eziyet verilmeden götürülür. Hayvanın yüzü ve ayakları kıbleye gelecek şekilde sol tarafı üzerine yatırılır. Sağ arka ayağı serbest bırakılarak, diğer üçü bağlanır ve kıbleye karşı durularak şu âyetler kurban sahibi veya vekili tarafından okunur: 

“İnnî veccehtü vechiye lillezi fatare`s-semâvâti ve`l-arda hanîfen…” (el-En`âm, 79). 

“İnne salâtî ve nüsükî ve mahyâye ve memâtî lillâhi rabbi`l-âlemin.” (el-En`âm, 162).

Bu ayetlerden sonra, Allahü ekber Allahü ekber. Lâ ilâhe İllâllahü vellahü ekber. Allahü ekber ve lillâhil hamd şeklinde tekbir getirillir ve Bismillâhi Allahü ekber denilerek hazırlanan keskin bıçak hayvanın boynuna çalınır. Damar ve borular tamamen kesilerek kan iyice akıtılmalıdır.

Hayvan böylece kesildikten sonra tamamen ölünceye kadar beklenir; sonra kafa koparılır ve usûlüne uygun olarak yüzülür. Karnı açılır, iç organlar çıkarılır, gövde ve etler parçalanır.

Hayvan tamamen ölmeden kafa ve ayaklarını koparmak, derisini yüzmeğe kalkmak, kıbleden çevirmek veya hayvana azap vermek sünnete uygun değildir ve mekruhtur.

Kurbanın sahibi tarafından kesilmesi menduptur. Başkasına da kestirilmesinde sakınca yoktur. Tesmiyeyi kesen yapar. Kesen ve sahibi eli üzerine elini koyarak keserlerse tesmiyeyi ikisi birden yapması şarttır.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Kurban Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular:

KİMLER KURBAN KESMELİDİR?

DAHA UCUZ OLDUĞU İÇİN, BAŞKA ÜLKELERDE KURBANINI KESTİRMEK DOĞRU MUDUR, KURBAN GEÇERLİ OLUR MU?

ADAK KURBANI ETİNDEN SAHİBİNİN YİYEMEYECEĞİNİN İSBATI NEDİR?

“KURBAN KESMEK İNSANDAKİ ŞİDDET EĞİLİMİNİ GÜÇLENDİRİR, SEVGİ VE MERHAMET DÎNİ OLAN İSLÂM’DA BU OLMAMALIDIR” DİYENLER VAR; SİZ NE DERSİNİZ?

KESİLEN KURBANIN HASTA OLDUĞU ORTAYA ÇIKARSA YENİDEN BİR HAYVAN KESMEK GEREKİR Mİ?