Muayyen (hayızlı) halde bulunan bir kadınla beraber olmanın bazı sınırları var. Bilindiği gibi, bir koca hanımıyla normal vakitte beraber olabilir. Bunun da İslam’ın izin verdiği kadının üreme organından olması gerekir. Fakat kadın hayızlı halde iken, kocası ile üreme organından cinsel muamelede bulunması caiz değildir.

Bununla beraber; bir erkek, kendi hanımı hayız halinde olsa bile öpebilir ve okşayabilir. Özellikle erkek, kadının belden yukarısı için istediği şekilde muamelede bulunmasında dinen hiçbir sakınca bulunmamaktadır.

Kadın, her ay adetli günlerinde ilgisiz kalmaktan ve sevimsiz olduğu şeklindeki üzücü şartlanmalardan ötürü rahatsız olabilir. Onun için bu günlerinde kadınları ilgisiz bırakmak doğru değildir.

Hz. Aişe (ra) şöyle anlatıyor:

“Eşleri olan bizlerden biri adet gördüğü zaman Allah’ın Resulü (göbekle dizler arasına örten) genişçe bir örtü örtünmesini emreder, sonra da onun göğüslerine yönelirdi.” (Nesai, 1/189)

Erkek, adetli karısının diz kapağı-göbek arasına dokunmadıktan sonra, onunla her türlü cinsel oynaşma yapabilir. Karısının eliyle, ya da vücudunun başka yerleriyle tatmin olabilir ve diz kapağı-göbek arasından da örtü varken yararlanabilir. Bunda hiç bir sakınca olmadığı gibi, hem kendini boşaltıp haramdan koruduğu, hem de âdetli iken bir bakıma hasta olan ve yalnızlık hissedebilmesi muhtemel bulunan eşiyle ilgilendiği için, bu sevap ve yapılması gereken bir davranıştır. Efendimizin, bütün hanımlarına, onlar hayızlı iken bu şekilde yaklaştığı rivayet edilmiştir.

Kadın, hayız döneminde orgazm olması halinde gusül abdesti alması şart değildir. Adet dönemi bittikten sonra gusül abdesti alabilir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Hayız Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular:

HAYIZLI KADININ CEVŞEN’İN BÜTÜN BÖLÜMLERİNİ OKUMASI CAİZ Mİ?

CÜNÜP VE HAYIZLI KİŞİLER KURAN DİNLEYEMEZ Mİ?

HAYIZLI VE NİFASLI BİR KADIN HANGİ İBADETLERİ YAPILABİLİR?

KADINLAR ADETLİYKEN ( REGL/HAYIZ DÖNEMİNDE) DUA OKUYABİLİR Mİ?

HAYIZLI KADININ KABİR ZİYARETİ YAPMASI GÜNAH MIDIR?