Evliliklerde, iman birliğinden sonra muhakkak ki, maddi, sosyal, kültürel, eğitim ve fiziksel şartlarda da çiftler arasında olabildiğince karşılıklı bir dengenin olması evladır.

Çiftlerin birbirlerine sevgili, saygılı, hoşgörülü, özlem dolu ve her konuda yapıcı da olmaları beklenmektedir.

Bu sayılanların ve beklentilerin olabildiğince karşılıklı ve dengede olması da en idealidir.

Ama gaflet ve nefsimize yenilmemiz sebebiyle ara sıra ifrat ve tefritlere istemesek de farkında olmasak da kaçabiliyoruz. Bazen beklentilerimizde çıtayı çok yukarı koyabiliyoruz. Bu da bizi zor beğenmeye, mutlu olmamaya ve belki sonunda evliliği noktalamaya kadar götürüyor. Yuva dağılıyor, çocuklar perişan oluyor ve en önemlisi bu tip durumlarda “Allah” belki unutuluyor; bu da zaten şeytanın tam da istediği değil mi?

Fiziksel beklenti ve görüntüye gelince, şunu akıldan çıkarmayalım;

Bizdeki güzellik bize Allah tarafından verilmiştir, dolayısıyla herkes güzeldir, çünkü herkesi Allah yaratmıştır. Bizim beğenip beğenmememiz bizim nazarımız itibariyledir. Ama bizim nazarımız da tercih etme hakkımız da bize gene Allah tarafından verilmiştir. Burada bize düşen, aşırı uçlara kaçmamamızdır. Buna göre:

Küçücük bir hastalık veya basit bir trafik kazasının bizdeki veya karşımızdakinin güzelliğini birkaç saniyede alıp götürebileceğini asla unutmadan, beklentilerimizi ifrat ve tefritten uzak tutarak, bizi belki bizden çok seven ailemizin dediklerini asla kulak arkası yapmadan, kendimizi de hesaba çekerek, gene kendi kararımızı kendimiz vermeliyiz.

Bu konu öyle bir konu ki, maalesef 2×2=4 gibi basit değildir; mizacımız, çevremiz, beklentilerimiz, hakikatler, hayat şartlarımız, gibi birçok etken bizi doğrudan etkilemektedir.

Bütün bunları göz önünde bulundurarak, sabırla ve namazla Rabbimizden de yardım ve hayırlara vesile etmesini istersek, muhakkak O bize en doğru çıkar yolu gösterecek ve bizi o yola sevk edecektir inşallah.

Ondan sonra da muhakkak ki “Olanda hayır vardır…” deyip O’na tevekkül etmeliyiz ve verdiğimiz kararı, özellikle her sıkıntılı durumlarda geri dönüp sürekli kurcalamamalıyız. Bu konuda zaaf gösterirsek, emin olalım ki şeytan buradan bayıla bayıla çalışacak ve vesvese verecektir, onun işi de bu zaten…

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin. 

Bazı Merak Edilen Sorular:

FLÖRTSÜZ EVLİLİK OLMAZ MI? FLÖRTÜN ZARARLARI NELERDİR? DİNİMİZ FLÖRTE İZİN VERİR Mİ?

EVLİLİKTE HANIMLARA NASIL DAVRANILMALI?

EVLİLİK ÖNCESİ GÖRÜŞME VE TELEFONLAŞMADA ÖLÇÜ NEDİR; TARAFLARIN BİRBİRİNİ TANIMASI NASIL OLMALIDIR?

NİKAHLI OLARAK NİŞANLI KALABİLİR MİYİM?

İDEAL EVLENME YAŞI KAÇTIR? EVLENİLMEK İSTENEN ERKEK / KIZDA HANGİ ŞARTLAR ARANMALIDIR?